Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Už sa to začalo! Od DNES platí zmrazenie cien 400 potravín: Tu je PREHĽAD, kde a koľko ušetríte

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Od dnes platí zastropovanie cien mnohých základných potravín. Ceny až 400 individuálnych potravín by nemali stúpať v ôsmich najväčších obchodných reťazcoch. Záväzok platí na najbližšie tri mesiace. 

 

Do iniciatívy Protiinflačná garancia, ktorá začala platiť od dnes (20. 3.), sa zapojili reťazce Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno a Tesco. ,,Protiinflačná garancia znamená, že si každý reťazec sám určí  30 až 100 druhov potravín, pri ktorých budú garantovať rovnakú cenu v období troch mesiacov. Celkovo ide o 400 jedinečných položiek,“ vysvetlil poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, ktorý sa na tom dohodol s reťazcami.

Potraviny so zastropovanými cenovkami spoznáte ľahko. Označené budú rovnako v každom reťazci, a to logom nákupného vozíka v krúžku na modrom podklade. Zároveň zoznam potravín zverejní každý reťazec na svojej internetovej stránke.

protiinflacna garancia

Ako prvá tak urobila sieť Billa. Počas najbližších troch mesiacov v jej predajniach kúpite napríklad rožky za 0,14 eura, liter mlieka za 0,85 eura alebo liter slnečnicového oleja za 2,49 eura. Kompletný zoznam nájdete na webe reťazca.

Zoznam potravín už odhalil aj Kaufland. „Dlhodobé zlacnenie sa týka vyše sto položiek v sortimente ako mlieko, maslo olej, ryža či cestoviny,“ uviedol reťazec. Výška zliav pri jednotlivých produktoch dosahuje 15 až 18 percent. Výsledkom je, že napríklad za 250-gramové maslo zaplatíte najviac 2,79 eura, a za kilo hovädzieho rebra s kosťou neminiete viac než 7,60 eura. Všetky produkty s výškou zľavy si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Ako avizujú na sociálnej sieti, do protinflačnej garancie sa zapojila aj spoločnosť Terno. Ceny zastropoval pre liter slnečnicového oleja na 2,79 eura či maslo 250g na 1,89 eura.  Ďalším reťazcom, ktorý popoludní zverejnil svoj zoznam potravín na internete, je Labaš. Do garancie zaradil napríklad kilo kryštálového cukru za 1,39 eura alebo 250-gramový tvaroh za 1,55 eura.

Večer svoj zoznamy potravín pridal na web aj diskont Lidl a slovenský reťazec Coop Jednota. Lidl garantoval ceny 48 produktov a Coop jednota výber zaokrúhlila na 50 výrobkov.

Agrorezort avizoval, že v pondelok zverejní zoznamy všetkých obchodných reťazcov. Napokon tak urobil až v utorok, keď publikoval článok s linkami na weby reťazcov. Pribudli tak zoznamy posledných dvoch predajcov – Tesco a CBA.