Domáce Šport Top

VIDEO Úžasný superobrovský slalom Vlhovej, v La Thuile skončila štvrtá. Nepríjemné je, že Brignoneová bola druhá

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v lyžovaní. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVAZáver sezóny vo Svetovom pohári zjazdárov je tu. Do konca ostáva ženám absolvovať ešte jedenásť disciplín, aj keď reálnych je deväť. Slalom a obrovský slalom 7. – 8.marca v nemeckom Ofterschwangu pre teplé počasie zrušili.

 

Nuž a to nie je najlepšia informácia pre Petru Vlhovú a jej tím. Body musí teraz naháňať v rýchlostných disciplínach – zjazde a super-G. Nuž a pri jej zranenom kolene, respektíve chrupavky, to nie je ideálna situácia. V celkovom poradí Svetového pohára je totiž tretia s mankom 159 bodov na prvú Talianku Federicu Brignoneovú. Na druhú Mikaelu Shiffrinovú stráca 86 bodov. V talianskom La Thuile by sa jej eventuálne mohlo podariť dostať sa pred americkú krásku, no to by musela v super-G skončiť do desiateho miesta a kombináciu konečne dokončiť. Dve predchádzajúce, v Altenmarkte a v Crans Montane, nezvládla a v oboch vypadla.

Dobrou správou je, že Vlhová nemusí ísť na artroskopiu kolena, či inú operáciu. “Zo skúsenosti však viem, že pokiaľ nie je chrupavka roztrhnutá a nespôsobuje mechanické problémy v kĺbe, mohla by pomôcť terapia založená na jej injekčnom protizápalovom a vyživujúcom ošetrení,” povedal na margo jej zraneniea Richard Galovič, manažér Petry Vlhovej. Otázne však bolo, či pôjde Vlhová do rizika a či bude v La Thuile štartovať. Richard Galovič špekulácie ešte v priebehu týždňa zmietol zo stola, takisto jej brat Boris potvrdil, že Petra pôjde ako super-G, tak aj kombináciu. Na rozdiel od Shiffrinovej, ktorá po úmrtí otca ostáva stále doma v Colorade a do Európy sa nechystá. Možno až na finále do ďalšieho talianskeho strediska Cortiny d´Ampezzo. Aj keď aj tam sa uvažuje, že by sa preteky kompletne pre koronavírus zrušili.

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Faktom je, že v Taliansku majú momentálne úplne iné starosti ako je šport – koronavírus, čo je cítiť na každom kroku. Aj v La Thuile panujú pre hrozbu nákazy viaceré opatrenia. Zástupcovia médií a športovkyne sú v mixzóne od seba vzdialení minimálne jeden a pol metra, čo platí aj pre rozhovory v priamych televíznych prenosoch. Novinári a lyžiarky musia používať odlišné mikrofóny. Medzinárodná lyžiarska federácia navyše zrušila slávnostné žrebovanie štartových čísiel i všetky tlačové konferencie, zakázala aj podávanie rúk. Platia aj obmedzenia na počet divákov a ich prítomnosť v cieľovej rovinke. Nuž prevencia je stále lepšia ako panika.

V super-G boli najväčšie favoritky nalosované do prvej skupiny. Corinne Suterová mala pätku, Brignoneová sedmičku, Gutová-Behramiová deviatku. Petra Vlhová išla po elitnej pätnástke, s číslom 16. Za ňou štartovali ešte nebezpečné Bassinová či Holdenerová. Vlhová tak mala informácie o časoch konkurencie a najmä o Brignoneovej. Pre Vlhovú bolo totiž dôležité skončiť pred Taliankou. Trať bol technicky náročná, najmä v hornej a strednej časti, tvrdá aj napriek novému snehu, veď zjazdárky dosahovali rýchlosť cez 100 kilometrov za hodinu, výhodou boli nižšie štartovné čísla. Prvý porovnávací čas išiel na konto Suterovej a bola to famózna jazda. Rýchla, aj keď nie bezchybná, ale v cieli mala k dobru 1,22 sekundy.

Federica Brignoneová na trati Svetového pohára zjazdárok. Zdroj: TASR / AP

Ako blesk však po nej išla Rakúšanka Ortliebová a Suterovej čas stlačila o 7 stotín. Prvé prekvapenie dňa bolo na svete. Čo ukáže Brignoneová? Nuž a bolo to neskutočné tesné. Brignoneová bola horšia iba o jedinú stotinu, čo je v prepočte 27 centimetrov. Veď v cieli bola preto aj poriadne nahnevaná. To bola veľká výzva pre Petru Vlhovú, keďže v jazde Brignoneovej boli rezervy. Dokáže sa pretlačiť pred rakúsko-taliansky dvojblok? Navyše Suterová mala na treťom mieste manko iba 7 stotín. Problémom bolo, že trať museli neustále upravovať a jej kvalita sa postupne zhoršovala.

Dôležité bolo, aby Vlhovej vydržalo koleno, ale na istotu slovenská zjazdárka jazdiť nevie a podvedome ho šetriť sa jednoducho nedalo. Prvý medzičas bol perfektný – najrýchlejší, rovnako aj druhý bol fantastický. Na treťom mierne stratila, čo bolo napokon rozhodujúce. Vlhová bola v cieli štvrtá o 39 stotín sekundy – teda o 11 metrov.  Ale aj tak klobúk dole pred Vlhovou. Prvé tri skončili Ortliebová, Brignoneová a Suterová, natlačené v 7. stotinách sekundy. Skvelé umiestnenie, ale až za Brignoneovou, na ktorú tak stratila ďalších 30 bodov v celkovom poradí Svetového pohára. Momentálne je to 189 bodov, kým na druhú Shiffrinovú má manko už iba 36 bodov.

 “Tá stotinka ma veľmi hnevá. Boli to domáce preteky, nohy sa mi triasli. Samozrejme, že myslím na celkové prvenstvo, ale to budeme vedieť až na konci sezóny,” povedala v cieli Brignoneová. “Prvýkrát som išla na tejto zjazdovke a som šťastná, že je z toho hneď víťazstvo. Bolo to extrémne náročné, no jazda sa mi vydarila. V Crans Montane som bola v zjazde s malou stratou tretia, dnes mi šťastie so stotinkami, naopak, prialo,” uviedla Ortliebová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – La Thuile

Super G: 1. Nina Ortliebová (Rak.) 1:11,72 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,01 s, 3. Corinne Suterová (Švaj.) +0,07, 4. Petra Vlhová (SR) +0,39, 5. Marta Bassinová (Tal.) +0,51, 6. Ester Ledecká (ČR) +0,55

Celkové poradie: 1. Brignoneová 1378, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225, 3. VLHOVÁ 1189, 4. Suterová 837, 5. Bassinová 817, 6. Holdenerová 791, 7. Gutová-Behramiová 616, 8. Michelle Gisinová (Švajč.) 591, 9. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 556, 10. Ledecká 503

Poradie v super-G: 1. Suterová 360, 2. Brignoneová 341, 3. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 217, 4. Gutová-Behramiová 209, 5. Stephanie Venierová (Rak.) 205, 6. Ortliebová 191,… 14. VLHOVÁ 119