Zahraničné Spoločnosť Top

Úžasný účinok vône. Môže pomáhať pri učení počas spánku

Zdroj: pixabay

FREIBURG – Vedci odhalili, že vône zlepšujú upevňovanie naučenej látky počas spánku. Dalo by sa to využiť cielene.

 

To, že náš mozog sa učí aj počas spánku, vedia vedci už dlhú dobu. Reaktiváciou určitých nervových buniek sa prehrá časť pamäte s obsahom, ktorý sme získali počas dňa. Tým sa tieto spomienky upevňujú. 

Pred niekoľkými rokmi pomocou experimentov tiež zistili, že pachy pomáhajú nielen počas učenia cez deň, ale aj keď sú prítomné neskôr počas spánku. Teraz nemeckí vedci zverejnili v časopise „Scientific Reports“ štúdiu, podľa ktorej sa dá účinok vôní počas spánku cielene využiť.

Vedci v rámci tejto štúdie testovali, či majú vône vplyv na úspech malých školákov pri učení slovíčok. Na výskume sa podieľalo 54 účastníkov, ktorí boli počas učenia vystavení vôni – konkrétne išlo o vonné tyčinky s arómou ruže. Tento zdroj vône potom museli umiesniť vedľa postele aj počas spánku. 

Počas ďalšieho pokusu sa použila stimulácia vôňou aj počas skúšky v škole. Potom sa vyhodnotilo, aké výsledky mali jednotlivé skupiny žiakov. Niektorí žiaci mali vôňu ruže k dispozícii a iní nie.

Vôňa podľa vedcov uľahčuje učenie. Zdroj: pixabay

Každodenné použitie

“Žiaci a žiačky mali výrazne väčší úspech, keď používali počas fázy učenia aj spánku vonné tyčinky,” uviedla autorka štúdie Franziska Neumannová. Výsledky však naznačili aj to, že počas skúšky v škole podporili vonné tyčinky aj pamäť.

“Mimoriadne pôsobivé bolo, že vôňa účinkuje aj vtedy, keď je prítomná celú noc,” uviedol vedúci štúdie Jürgen Kornmeier z univerzitnej nemocnice v nemeckom Freiburgu. “Vďaka tomu sú poznaky vhodné na každodenné použitie.” 

Doterajšie štúdie predpokladali, že vôňa môže byť k dispozícii iba počas zvlášť citlivej fázy spánku. Keďže sa táto fáza dá zistiť iba meraním aktivity mozgu elektroencefalogramom (EEG) v spánkovom laboratóriu, neboli tieto poznatky doteraz veľmi praktické na každodenné využitie doma. 

“Naša štúdia ukazuje, že si môžeme učenie počas spánku uľahčiť. Kto by si pomyslel, že nám pritom môže výrazne pomôcť náš nos,” dodal Kornmeier.

Mohlo by vás zaujímať