Regióny Žilina

Uzavreli viaceré turistické chodníky. Pre dobrú vec

Viaceré turistické chodníky budú uzavreté až do konca júna. ZDROJ: FB/Národný park Malá Fatra

TERCHOVÁ – Viaceré turistické chodníky v Národnom parku Malá Fatra sú od začiatku marca do polovice júna zavreté. Upozornila na to Správa Národného parku Malá Fatra na svojom webe s tým, že ide o každoročnú jarnú uzáveru.

 

Konkrétne ide o turistické chodníky Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka), Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka) a Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka).

“Dôvodom jarnej uzávery je v prvom rade ochrana živočíchov, ktoré majú v Malej Fatre svoj domov. Jar je najcitlivejšie obdobie v roku pre výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov i cicavcov. Pre tieto druhy je dôležité, aby aspoň pár mesiacov v roku mali zabezpečený pokoj od ľudskej prítomnosti,” vysvetlila správa národného parku.

Uzavreté úseky chodníkov na Veľký Rozsutec a do Obšívanky sú súčasťou národných prírodných rezervácií Rozsutec a Tiesňavy, kde nie je hospodárska činnosť. Dôvodom uzávery úseku modrého chodníka v časti Vendovka – Malý Kriváň, ktorý prechádza územím nad hornou hranicou lesa, je ochrana kurovitých vtákov. Správa národného parku zdôraznila, že uzávery slúžia v neposlednom rade aj na ochranu a regeneráciu pôdneho krytu, ktorý je bezprostredne po zimnom období náchylnejší na eróziu.

Turisti majú v národnom parku celoročne k dispozícii viac ako 150 kilometrov značených turistických chodníkov rôznej náročnosti. “Veríme, že toto obmedzenie, prínosné pre prírodu Malej Fatry, budú akceptovať a rešpektovať,” dodali zo správy národného parku.