Politika Zahraničné Top

Trumpovi podporovatelia prenikli do Kongresu. Strieľalo sa, v uliciach nasadili Národnú gardu

Stúpenci Donalda Trumpa gestikulujú pred políciou v budove Kapitolu vo Washingtone. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v sídle amerického Kongresu bola postrelená jedna osoba, ktorú previezli do nemocnice, informovala agentúra AP. Demonštranti podporujúci prezidenta Donalda Trumpa predtým prenikli do budovy Kapitolu a dostali sa aj do zasadacej sály Senátu, ukazujú zábery televízií C-Span a NBC.

 

Postrelené žena zraneniu nakoniec podľahla. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na svoje dva nemenované zdroje. Polícia uviedla, že v súvislosti so streľbou začala vyšetrovanie.

Biely dom včera oznámil, že k budove Kapitolu vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície, aby pomohli ukončiť protesty. Po žiadostiach Polície Kapitolu o posily oznámila vyslanie 200 štátnych policajtov a gardistov aj vláda štátu Virgínia.

Trump svojich prívržencov “okupujúcich” Kapitol najskôr vyzval, aby “zachovali pokoj”. Čelil však rastúcemu tlaku aj svojich republikánskych spojencov, aby zasiahol dôraznejšie. Na Twitteri apeloval, aby sa ľudia zdržali násilia. “Pamätajte, my sme strana práva a poriadku – rešpektujte právo a našich skvelých mužov a ženy v modrom,” dodal bez toho, aby stúpencov vyzval na rozchod.

Protestujúci obklopili budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách.

V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali. Chodbami sa ozývalo volanie “Chceme Trumpa!”.

 

Policajti zadržali protestujúcich, ktorí vtrhli do sídla amerického Kongresu. Zdroj: TASR / AP

Policajti použili slzotvorný plyn, keď sa usilovali zatlačiť davy demonštrantov, ktorí – na výzvy Trumpa – prišli protestovať proti tomu, čo už viac ako dve storočia bolo pokojné, formálne zasadnutie Kongresu na potvrdenie výsledkov volieb, píše agentúra AFP.

“Prezident Spojených štátov podnecuje štátny prevrat. Nenecháme sa zastrašiť. Nenecháme sa odradiť,” tvítovala demokratická kongresmanka Karen Bassová.

O “štátnom prevrate” sa zmienili aj ďalší členovia Kongresu. Niektorí hovorili o správach o rúrkovej bombe i tom, že počuli výstrely.

“Prezident podnecuje domáci terorizmus,” vyhlásil kongresman Mark Pocan.

 

Stúpenci Donalda Trumpa sa vešajú na budovu Kapitolu. Zdroj: TASR / AP

Štyria mŕtvi

Útok na americké sídlo Kongresu v hlavnom meste Washington si vyžiadal životy štyroch ľudí. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na veliteľa tamojšej polície Roberta Conteeho. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich na pôde Kapitolu. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby – v sídle republikánov aj demokratov.

Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell uviedol, že Kongres sa nenechá odradiť od potvrdenia výsledkov novembrových prezidentských volieb. McConnell v stredu neskoro večer miestneho času znovu otvoril rokovanie Senátu a sľúbil, že dôjde k potvrdeniu víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Biden napadnutie Kongresu odsúdil

Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu odsúdil napadnutie budovy Kongresu a vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby vyzval svojich priaznivcov, aby ukončili násilie. Informovali o tom agentúry AP a AFP. “To nie je protest, to je vzbura,” vyhlásil Biden v meste Wilmington.

Trump svojich priaznivcov vo svojom prejave následne vyzval, aby “išli domov”, pričom zopakoval, že výsledok novembrových prezidentských volieb bol sfalšovaný.

“Viem, ako sa cítite,” povedal Trump v minútovom videu na Twitteri. “Vyhrali sme voľby, ktoré nám boli ukradnuté. Ale teraz musíte ísť domov,” povedal.

 

Stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snažia dostať cez bariéry pred budovou Kapitolu. Zdroj: TASR / AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, verný spojenec súčasného prezidenta, odsúdil konanie Trumpových priaznivcov, ktorý vtrhli do budovy Kongresu v hlavnom meste Washington. Vyhlásil, že Spojené štáty vždy odsudzovali politické násilie. Pompeo uviedol, že podporuje právo občanov pokojne protestovať za svoju vieru a svoje dôvody. “Násilie, ktoré predstavuje riziko pre ostatných, vrátane tých, ktorých úlohou je zaistiť bezpečnosť pre nás všetkých, je doma i v zahraničí neprípustné,” dodal.

Dianie vo washingtonskom Kapitole odsúdil aj bývalý americký prezident George W. Bush. “Takto sa spochybňujú výsledky volieb v banánovej republike, nie v našej demokratickej krajine,” uviedol Bush.

Bushov predchodca Bil Clinton vyhlásil, že útok na Kapitol podnietila Trumpova rétorika. Nepokoje podľa jeho slov boli výsledkom kombinácie zámerných dezinformácií, ktoré vyvolali nedôveru v systém a postavili Američanov proti sebe.

Bývalý prezident Barack Obama označil stredajšie násilie “podnecované” Trumpom za “okamih veľkej národnej potupy a hanby”.

Nasadili Národnú gardu

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v stredu oznámilo, že nasadilo približne 1100 príslušníkov Národnej gardy do ulíc metropoly Washington, aby pomohli ukončiť protesty pred budovou Kapitolu. Hovorca Pentagónu Jonathan Hoffman uviedol, že predstavitelia obrany sú v kontakte s vedením mesta a Kongresu.

Nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany uviedol, že príslušníci Národnej gardy majú okrem iného dohliadať na dodržiavanie zákazu nočného vychádzania v celom hlavnom meste.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová stanovila zákaz vychádzania od 18.00 h miestneho času (štvrtok 0.00 h SEČ) do štvrtka 6.00 h (12.00 h SEČ).

 

Prázdne plénum Kongresu po vniknutí demonštrantov. Zdroj: TASR / AP

Republikáni žiadajú skoršie odvolanie Trumpa

Po tom, čo stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu zaútočili na sídlo amerického Kongresu, čoraz vyšší počet republikánov je presvedčených, že by Trump mal byť odvolaný zo svojej funkcie ešte pred 20. januárom. Štyria z nich požadovali uplatnenie 25. dodatku k Ústave USA a ďalší dvaja vyzvali na prezidentov impeachment. Informovala o tom stanica CNN. “Musí byť obvinený a odvolaný,” uviedol pre CNN jeden zo súčasných republikánskych zvolených zákonodarcov. Konanie vo veci uplatnenia 25. dodatku sa začína vtedy, keď sa väčšina členov prezidentovho kabinetu zhodne na tom, že už ďalej nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Túto skutočnosť musia verejne vyhlásiť a predložiť na schválenie Kongresu. Ten musí následne takýto krok odobriť dvojtretinovou väčšinou hlasov.

Príslušný dodatok k ústave prijal americký Kongres v roku 1965. Rieši prevzatie funkcie šéfa Bieleho domu viceprezidentom v prípade, že prezident ju nie je schopný vykonávať, napríklad z dôvodu úmrtia alebo fyzickej či psychickej nespôsobilosti. Dodatok bol prijatý po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho a v súvislosti s obavami, ktoré vyvolali vážne zdravotné problémy jeho predchodcu Dwighta Eisenhowera. V prípade Trumpa majú byť dôvodom na využitie 25. dodatku jeho údajné psychické problémy.

Zablokované účty

Americká spoločnosť Twitter oznámila, že na 12 hodín zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa a nariadila mu odstrániť tri jeho príspevky, ktoré porušujú pravidlá tejto sociálnej siete. Ak tak nespraví, Twitter pohrozil jeho trvalým zrušením. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. Predtým, ako Twitter Trumpov účet zablokoval, prezident zverejnil videá, v ktorých reagoval na dianie v americkom hlavnom meste Washington, pričom v nich zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o sfalšovaní výsledkov novembrových prezidentských volieb.

Videá zverejnené Trumpom najskôr odstránili sociálna sieť Facebook a videoserver YouTube a následne k tomuto kroku pristúpil aj Twitter. Tvrdili, že Trump podnecuje násilné protesty svojich priaznivcov, ktorí zaútočili na budovu amerického Kapitolu, kde mali kongresmani potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Trumpov účet zostane zablokovaný, pokiaľ nedôjde k odstráneniu problematických príspevkov, uviedol bezpečnostný tím Twitteru. “V dôsledku bezprecedentnej a pretrvávajúcej násilnej situácie vo Washingtone sme požiadali o odstránenie troch tvítov z účtu Donalda Trumpa, ktoré boli dnes zverejnené, z dôvodu opakovaného a závažného porušovania našej politiky,” uvádza sa Twitter.

Reakcia Slovenska

Znepokojenie nad aktuálnym dianím v americkom Kongrese, kde vypukli protesty sprevádzané násilím, vyjadril v stredu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.“S veľkým znepokojením sledujem dianie v americkom Kongrese. USA majú za sebou mimoriadne napätý volebný súboj, ale tak ako všade v demokratických spoločnostiach, občania rozhodli a ich vôľa musí byť rešpektovaná,” napísal Korčok na sociálnej sieti.

Šéf slovenskej diplomacie podľa vlastných slov očakáva, že americké inštitúcie zvládnu túto situáciu v duchu právneho štátu. “Zodpovednosť je v rukách prezidenta D. Trumpa,” dodal minister.

Na situáciu reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá odsúdila napadnutie budovy Kongresu. “Scény z amerického Kapitolu ukazujú, aká nebezpečná je rétorika nenávisti. Pohŕdanie demokratickými inštitúciami podrýva občianske práva a môže podkopávať politický poriadok. Verím, že demokratický a pokojný proces bude čoskoro obnovený,” napísala Čaputová na Twitteri.

Znepokojenie vyjadril aj premiér Igor Matovič. “Znepokojujúce chvíle vo Washingtone D.C. Násilie nie je nikdy oprávnené. Kapitol je symbolom demokracie. Jeho zákonodarná funkcie musí byť vždy a za každých okolností rešpektovaná. O tom je právny štát,” napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.

Útok odsúdili lídri krajín po celom svete

Stredajší útok na Kapitol odsúdili aj lídri krajín po celom svete. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA. “Nehanebné scény v Kongrese USA,” uviedol britský premiér Boris Johnson. “USA sú zástancami demokracie na celom svete a v súčasnosti je nevyhnutné, aby došlo k mierumilovnému a usporiadanému predaniu moci,” dodal.

“Trump a jeho podporovatelia by mali konečne prijať rozhodnutie amerických voličov a prestať šliapať po demokracii,” vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas na Twitteri. Povedal, že násilie spôsobili slová amerického prezidenta Donalda Trumpa a dodal, že “pohŕdanie demokratickými inštitúciami má katastrofálne účinky”.

  “Násilie páchané na amerických inštitúciách je vážnym útokom na demokraciu. Odsudzujem to,” napísal na Twitteri šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian. Dianie vo Washingtone odsúdili aj predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že to, čo sa deje v hlavnom meste, ho šokovalo. Podľa neho výsledok demokratických volieb je potrebné rešpektovať.

“Verím v silu amerických inštitúcií a demokraciu. Základom je pokojné odovzdanie moci. Voľby vyhral Joe Biden. Teším sa na spoluprácu s ním ako s budúcim prezidentom USA,” napísala predsedníčka EK na Twitteri. Podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela je americký Kongres “chrámom demokracie”. “Sledovať, čo sa odohráva vo Washingtone, je šokujúce. Veríme, že USA zabezpečia mierové odovzdanie moci do rúk administratívy Joea Bidena,” uviedol na svojom twitterovom účte.

 

Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR / AP

 “To, čo sa dnes stalo vo Washingtone, určite nie je americké. Veríme v silu našej i americkej demokracie,” zaznelo v krátkom videu, ktoré francúzsky premiér Emmanuel Macron zverejnil na Twitteri. Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza administratíva novozvoleného prezidenta Joea Bidena tieto “zložité chvíle plné napätia prekoná a zjednotí americký ľud”.

 “To, čo sa stalo v Spojených štátoch, je bezprecedentný útok na demokraciu, pri ktorom zomreli štyria ľudia. Odovzdanie moci medzi prezidentmi musí byť vždy plynulé a pokojné. Pevne dúfam, že tieto incidenty nebudú pokračovať,” napísal na sociálnej sieti Twitter predseda vlády ČR Andrej Babiš.

Podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu sú udalosti vo Washingtone vnútornou záležitosťou Spojených štátov. “Vláda závisí od vôle voličov a na bezpečnosť štátu a jeho občanov dohliadajú orgány na to určené. Poľsko verí v silu americkej demokracie,” skonštatoval Duda. “Za takýchto okolností je dôležité, aby politickí lídri vštepovali svojim stúpencom potrebu zdržať sa násilia, ako aj rešpektovať demokratické procesy a právny štát,” informoval hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Kongres nakoniec potvrdil víťazstvo Bidena

Spoločné zasadnutie oboch komôr amerického Kongresu napokon oficiálne potvrdilo výsledky novembrových prezidentských volieb. Za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová, oznámil predseda Senátu Mike Pence. Informovala o tom televízna stanica CNN. Trump v reakcii na túto správu avizoval, že teraz “bude nasledovať usporiadané odovzdanie moci”. Biden dostal od zboru voliteľov, ktoré rozhoduje o tom, kto bude prezidentom, 306 hlasov voliteľov a odchádzajúci prezident Donald Trump 232.