V Anglicku chcú spustiť plošné testovanie na ďalších miestach

LONDÝN – Úrady v 66 oblastiach Anglicka spustia plošné testovanie na prítomnosť nového druhu koronavírusu. V utorok to oznámil britský minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorého citovala agentúra AP.

Podľa ministra tamojšie úrady verejného zdravotníctva vyjadrili záujem zapojiť sa a vyzvať všetkých obyvateľov, aby sa prišli dať otestovať bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú príznaky ochorenia COVID-19, v snahe odhaliť skryté prípady infikovaných.

Hancock pre televíznu stanicu Sky News povedal, že testy, ktoré dokážu vírus SARS-CoV-2 zistiť už za 15 minút, môžu byť sprístupnené zdravotníckym úradom v celom Spojenom kráľovstve. Vôbec prvé celoplošné testovanie obyvateľstva v Británii vyskúšalo anglické mesto Liverpool. Na hromadnú účasť na testovaní vyzval britský premiér Boris Jonhson. Podľa starostu tohto polmiliónového mesta sa od piatka dala otestovať asi polovica obyvateľov. Tento druh hromadného testovania ukázal, že pozitívne testovaných bolo zhruba 0,7 percenta z testovaných.

Spravodajská stanica BBC medzitým uviedla, že študenti univerzít budú mať možnosť dať sa otestovať v prvom decembrovom týždni počas siedmich dní hromadného testovania, aby sa mohli bez rizika vrátiť na Vianoce domov.

Viac o téme: Anglicko, koronavírus, opatrenia, pandémia, plošné testovanie, Veľká Británia

Súvisiace články