V areáli hradu Modrý Kameň približujú ľuďom výrobu kyjatických hračiek

MODRÝ KAMEŇ – V areáli hradu Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese približujú návštevníkom cez víkend výrobu ľudových kyjatických hračiek. Informovala Andrea Predajňová zo Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek.

 

 

Ako doplnila, učenie pod vedením Ladislava Hedvigiho uvedie záujemcov do tajov výroby ľudových drevených hračiek z obce Kyjatice pri Rimavskej Sobote. „Unikátne sú najmä svojou výzdobou a venujem sa im od roku 2012. O výrobe, tvaroch a zdobení som sa učil od majstrov Rudolfa Stehlíka a Antona Oboňu, ktorí sa výrobe kyjatických hračiek venovali dlhé roky,“ povedal Hedvigi.

Poznamenal, že sú z bukového dreva a majú povrchovú úpravu, ktorá sa pri zdobení upraví kružidlom alebo rydlom. „Vznikne tak výzdoba, ktorou sa kyjatické hračky vyznačujú. Sú to väčšinou geometrické tvary a vychádzajú z kruhu. Môžu to byť aj rôzne výseky a polkruhy,“ objasnil. Podľa neho ich farbia rôznymi farbami a lakujú ich lakom. Ich sortiment má v súčasnosti postieľky, kolísky, koníky a aj iné zvieratá. Okrem hračiek to sú aj svietniky i malé zrkadlo.

Obec známa výrobou  nábytku

Hedvigi vysvetlil, že obec Kyjatice sa zviditeľnila výrobou nábytku, kde sa začína aj príbeh hračiek, ktoré majstri začali zhotovovať popri výrobe skríň, stolov a stoličiek. Podľa jeho slov rytý ornament, použitý pri výzdobe hračiek, výrazne odlišuje kyjatických majstrov od iných výrobcov.

Hračky z dielne majstra Romana Stehlíka sú súčasťou expozície SNM Múzea bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň. „Kolekcia patrí k našim najvýznamnejším múzejným zbierkam. Majster ju vyrobil pre naše múzeum na sklonku svojho života a obsahuje všetky typy hračiek, ktoré vyrábal a zdobil,“ podotkla riaditeľka múzea Helena Ferencová.  Vyrobiť si hračku môžu prísť záujemcovia v sobotu a aj v nedeľu (23. 7.) od 10.00 h na hrad, dĺžka jedného sedenia je 1,5 hodiny.

Viac o téme: kultúra, Modrý Kameň, výroba

Súvisiace články