Spoločnosť Zahraničné

V Austrálii majú bič na šoférov, ktorí počas jazdy používajú mobil. Špeciálne kamery pôjdu čoskoro do praxe

Ilustračná fotografia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

CANBERRA – Úrady v austrálskom štáte Nový Južný Wales začnú používať špeciálne inteligentné kamery, aby im pomohli stíhať vodičov, ktorí počas jazdy používajú mobily. Najľudnatejší austrálsky štát je prvým na svete, kde použijú takúto technológiu s cieľom potrestať roztržitých vodičov zaneprázdnených svojimi telefónmi, uviedol tamojší minister dopravy Andrew Constance.

 

Zariadenia, ktoré majú vydržať akékoľvek počasie a fungovať by mali 24 hodín denne, pozostávajú z dvoch kamier. Jedna zaznamená evidenčné číslo vozidla, druhá zase dokáže vidieť cez čelné sklo a zachytiť, čo vodič robí s rukami. Kamery sú s pomocou umelej inteligencie schopné rozoznať vodičov, ktorí sa dotýkajú svojich mobilov. Ak zachytia vodičov, ktorí tak robia, ich snímku pošlú na overenie príslušným zamestnancom. V prípade potvrdenia prehrešku registrovaní majitelia vozidla dostanú pokutu 344 austrálskych dolárov (v prepočte približne 212 eur). Niektoré kamery budú stacionárne, iné budú umiestnené na prívesoch a budú sa dať presúvať po rôznych miestach v štáte. Na rozdiel od rýchlostných kamier, vodičov na ne nebude upozorňovať žiadne značenie.

Mobil za volantom je problém. Zdroj: TASR / AP

Prvých 45 kamier na detekciu mobilných telefónov plánuje vláda v Novom Južnom Walese nasadiť do konca roka. Do roku 2023 chcú program rozšíriť na 135 miliónov kontrol ročne. Podľa vládnych údajov by takéto špecializované kamery mohli počas piatich rokov pomôcť predísť 100 smrteľným alebo vážnym zraneniam na cestách.

Testy už majú za sebou

Kamery už prešli šesťmesačným testom. Dve stacionárne zariadenia skontrolovali 8,5 milióna vozidiel a zaznamenali viac ako 100-tisíc vodičov, ktorí počas jazdy držali mobily. Jeden dokonca držal v rukách mobil aj tablet zároveň. Ďalší vodič zase nechal chvíľu šoférovať spolujazdca namiesto neho, pričom obaja mali v rukách telefóny, uviedla vláda.

Vodiči v Novom Južnom Walese môžu využívať telefóny počas jazdy, ale len so zariadeniami hands-free. Dotýkať sa telefónu počas šoférovania je zakázané, s výnimkou, že vodič dáva zariadenie inému pasažierovi. Používanie mobilov je dokonca nelegálne aj v prípade, že vodiči stoja na červenú alebo v dopravnej zápche. Vláda však podľa Constancea plánuje zmierniť zákon, ktorý by umožnil vodičom používať ich telefóny pri platení v reštauráciách s možnosťou takzvaného drive-through.