Politika Zahraničné

V Bielorusku na krátko zadržali manažérku kampane hlavnej opozičnej kandidátky

Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

MINSK – Manažérku kampane hlavnej bieloruskej opozičnej kandidátky na prezidentku Svitlany Cichanovskej vo štvrtok nakrátko zadržali. Agentúru AFP o tom informovala Cichanovskej hovorkyňa.

Maryju Marozovú podľa jej slov na krátko zadržalo ministerstvo vnútra po tom, ako v bieloruskej metropole Minsk navštívila litovskú ambasádu. Rezort vnútra pre AFP uviedol, že Marozová bola “pozvaná na rozhovor”, a poprel, že by došlo k jej zatknutiu.

Svitlana Cichanovská, ktorá je v Bielorusku označovaná za “symbol zmeny”, je v nadchádzajúcich nedeľných voľbách považovaná za hlavnú súperku súčasného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten sa uchádza o šieste funkčné obdobie v úrade a pred voľbami vedie agresívnu kampaň na potlačenie opozície, analyzuje AFP.

Cichanovská sa stala kandidátkou na prezidentku po tom, ako úrady neumožnili kandidovať jej manželovi Siarhejovi Cichanovskému. Koncom mája ho zároveň obvinili vo viacerých trestných veciach a odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe. Na podporu Cichanovskej sa odvtedy v celej krajine konajú tisíce zhromaždení a v kampani ju podporujú aj dvaja opoziční politici, ktorých ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako kandidátov vo voľbách najvyššieho predstaviteľa štátu – Viktar Babaryka a Valeryj Capkala.

Okrem Cichanovskej a Lukašenka vo voľbách kandidujú aj predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká a spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku budú konať už túto nedeľu, 9. augusta. Voliči, ktorí sa z nejakého dôvodu nemôžu na nedeľnom hlasovaní zúčastniť, však k volebným urnám môžu prichádzať a hlasovať predčasne – od utorka do soboty, a to v čase od 10.00 do 14.00 h miestneho času alebo od 16.00 do 19.00 h.