Politika Zahraničné

V Bolívii to poriadne vrie. Prezident Morales s výzvou na samotného pápeža

Evo Morales. Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita

BOGOTA – Bolívijský prezident Evo Morales v sobotu vyzval na “bezodkladné” rokovania s opozíciou na pozadí prebiehajúcich nepokojov v tejto juhoamerickej krajine. Morales zároveň požiadal o pomoc i samotného pápeža, informovala tlačová agentúra DPA.

 

“Pre zachovanie mieru v našej milovanej Bolívii úpenlivo vyzývam na rokovania s predstaviteľmi strán, ktorí získali poslanecké kreslá vo voľbách,” uviedol Morales na Twitteri. Prezident takisto vyzval pápeža Františka, ako aj obhajcov ľudských práv a medzinárodné organizácie, aby “sa pridali k našej sťažnosti voči protidemokratickým skupinám, ktoré v Bolívii vyvolali prevrat”.

Výzva prichádza deň po tom, ako Morales vyhlásil, že násilné skupiny spustili “štátny prevrat”; v niekoľkých regiónoch bola hlásená vzbura medzi policajnými silami. Rozsiahle protesty boli podnietené počas októbrových volieb, v ktorých Morales získal silný mandát. Bolívijská volebná komisia predtým v piatok poprela, že by boli volebné nezrovnalosti odhalené počas samotného hlasovania, zatiaľ čo demonštranti trvajú na novom hlasovaní.

Volebná komisia zastavila zverejňovanie predbežných výsledkov, keď z nich bolo jasné, že v rozhodujúcom kole volieb sa stretnú ľavicový Morales a jeho stredopravicový vyzývateľ Carlos Mesa. Morales bol neskôr vyhlásený za víťaza prvého kola volieb.

Andská krajina zažíva už niekoľko týždňov protesty a nepokoje súvisiace s údajnými volebnými podvodmi. Morales však podľa DPA odmieta výzvy na odstúpenie. Morales (60) je prvým domorodým prezidentom Bolívie a zároveň najdlhšie slúžiacou hlavou štátu; v minulosti získal tri mandáty už v prvých kolách volieb.