Domáce Top

V Bratislave sa pochodovalo za práva LGBT: Odkaz premiérovi

BRATISLAVA – Sobotné popoludnie v Bratislave bolo v znamení dvoch pochodov. Dúhový PRIDE Bratislava s odkazom My nikam neodchádzame – PRIDEme odštartoval o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí s cieľom upozorniť na nenaplnené základné práva a slobody, vrátane uznania partnerstiev LGBT komunity. S mottom Príď posvietiť! organizátori pochodu Hrdí na rodinu chcú z druhej strany ukázať, že deti túžia po láske otca a mamy. Tento pochod sa začal o 14:30 na Hodžovom námestí, s trasou na Námestie slobody a skončil v Medickej záhrade.

Na Dúhovom PRIDE Bratislava sa prihovorili verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Podujatie moderoval Ludwig Bagin a vystúpili aj zástupcovia iniciatív LGBTI ľudí z regiónov Zara Kromková (Transfúzia, PRIDE Košice) a Adam Engler (Inokraj Banská Bystrica), Marek Novotný za LGBTI zamestnaneckú skupinu v IBM a teológ Ondrej Prostredník. Nasledoval bude sprievod ulicami Starého mesta. V rámci hudobného a tanečného programu mali vystúpiť Korben Dallas, Sendreiovci, Modré hory, Katarzia s Jonatánom Pastirčákom a tanečná skupina The Kiki House of Vivi. Na pláne bola aj diskusia v Kine Mladosť, ktorej sa mali zúčastniť aj zástupcovia politických strán Sloboda a Solidarita, Most-Híd, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia.

Zvláštnosťou pochodu boli rôzne nápisy a transparenty, ktoré na tvárach účastníkov vyvolávali zväčša úsmev a pobavenie. Jedným z nich bola aj tabuľa s vyobrazením premiéra Petra Pellegriniho. V slogane ho autor vyzýval, aby sa k pochodu pridal slovami: “Peter nehanbi sa! Poď s nami!”

Transparent adresovaný pánovi premiérovi. Zdroj: Vlado Anjel

V rámci 8. ročníka festivalu organizátori občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava chceli povzbudiť všetkých členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstiev, rodín a identity. Zároveň takto upozorňujú politikov, že sú tu a ich základné práva a slobody, na rozdiel od väčšiny štátov Európskej únie, nie sú naplnené. “Ignorácia LGBTI ľudí zo strany vlády a štátu za posledné desaťročie spôsobila nahromadenie a vyostrenie problémov, ktorým táto komunita na Slovensku čelí. Napriek opakovaným sľubom neboli slovenskí politici schopní prijať ani najjednoduchšie právne úpravy, ktoré by zjednodušili život párom rovnakého pohlavia a ich rodinám”, povedal hovorca PRIDE Martin Macko. Dúhový PRIDE Bratislava 2018 nadväzuje na podobné sprievody vo svete, ktoré upozorňujú, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.