Politika Zahraničné Top

V Británii ide do tuhého. Rozhodnutie ich voličov zamieša karty v celej Európe

Johnsonovi konzervatívci v prieskumoch vedú. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Kto skončí ako víťaz nových volieb vo veľkej Británii, ktoré sa konajú vo štvrtok? Opozičné strany dúfajú, že ešte dobehnú premiéra Borisa Johnsona a jeho konzervatívnu stranu.

 

Do parlamentných volieb v Spojenom kráľovstve zostáva len pár dní. V prieskumoch zatiaľ jasne vedie premiér Boris Johnson, ktorý je na čele konzervatívcov. Napriek tomu si šéf britskej vlády ešte nemôže byť istý víťazstvom. Vnedeľu pre Sky News uviedol, že je nervózny a bojuje “o každý hlas”. Svoj politický osud pre prípad, že v nadchádzajúcich štvrtkových voľbách nezíska väčšinu, zatiaľ nekomentoval.

Doterajšie prieskumy dávajú konzervatívcom vyše 40 percent, labouristom od 32 do 33 percent. Nové prieskumy zverejnené cez víkend, tento trend potvrdzujú, ale s menšími stratami konzervatívnej strany.

Výzva opozície

Opozičné strany, ako sú liberálni demokrati a Škótska národná strana (SNP) v nedeľu vyzvali k taktickému hlasovaniu vo voľbách, ktoré by stále umožňovalo zmeniť aktuálny stav. Labouristická strana, ktorú vedie Jeremy Corbyn, nemá nádej na vlastnú väčšinu a musí preto dúfať, že po voľbách vytvorí s pomocou malých strán menšinovú vládu.

Veľká Británia má väčšinový volebný systém. Len kandidát, ktorý získa najviac hlasov v jednom zo 650 volebných obvodov, získa kreslo v dolnej komore parlamentu. Najmä v mnohých volebných obvodoch v strednom a severnom Anglicku je súboj medzi konzervatívcami a labouristami veľmi tesný.

Corbynova strana nemá nádej na väčšinu v parlamente. Zdroj: SITA / AP

Brexit je stredobodom volieb

Volebná kampaň sa točí najmä okolo brexitu, ktorý si Briti odhlasovali tesnou väčšinou v referende v roku 2016. Témou je tiež “choré” štátne zdravotníctvo.

Posmech vyvolala Johnsonova odpoveď na otázku, čo najhoršie v živote urobil, keď povedal, že išiel viackrát s bicyklom po chodníku. Čo je pikantné, Johnson bol už niekoľkokrát usvedčený z klamstva. V čase, keď pracoval ako novinár, ho vyhodili z renomovaného denníka The Times za to, že úmyselne sfalšoval citát.

Johnson chce presadiť, aby došlo k brexitu 31. januára. “Jeremy Corbyn nám naopak ani nevie povedať, aký má postoj k brexitu,” povedal Johnson. Okrem toho sľúbil voličom, že po vzore Austrálie zavedie bodový systém, s ktorého pomocou chce znížiť počet prisťahovalcov. Omietol, že by tovar zo Severného Írska pre Veľkú Britániu podliehal po brexite kontrole.

Corbyn garantoval druhé referendum

Šéf labouristov Jeremy Corbyn, ktorý je považovaný za euroskeptika, prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách bude druhé referendum o brexite. On sám chce však zostať v tejto veci neutrálny, ako nedávno vysvetlil. Ľavicového politika a jeho stranu neustále obviňujú z antisemitizmu.

V poslednom televíznom dueli síce vyvinul Corbyn na Johnsona tlak, ale nepodarilo sa mu v ňom zvíťaziť. Podľa prieskumu verejnej mienky YouGov boli diváci rozdelení v otázke, kto debatu vyhral. Ako víťaza videlo Johnsona 52 percent divákov, Corbyna 48 percent. Z 1 322 opýtaných však označilo Corbyna za dôveryhodnejšieho 48 percent, Johnsona iba 38 percent.

Britský premiér Boris Johnson (vpravo) a vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn (vľavo) sa v piatok 6. decembra 2019 večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra. Zdroj: TASR / AP

Tvrdý rozsudok po dueli

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorej Škótska národná strana by sa mala stať treťou najväčšou silou v parlamente, považuje za porazených oboch politikov. “Bolo to úplne žalostné. Dvaja muži bez inšpirácie, obaja neschopní byť premiérmi,” napísala na Twitteri. Pred televíznou debatou vyzvali bývalí premiéri John Major (konzervatívec) a Tony Blair (labourista), na voľbu kandidátov, ktorí odmietnú Johnsonovu dohodu o brexite.

Johnson nastúpil do funkcie premiéra v júli, keď vystriedal Theresu Mayovú. Tá pri hlasovaní v parlamente trikrát neuspela so svojou dohodou o brexite. Šéf vlády si od nových volieb sľubuje, že získa väčšiu podporu pre svoju dohodu vyrokovanú s Bruselom. Momentálne vedie menšinovú vládu.

Mohlo by vás zaujímať