Spoločnosť Politika Zahraničné

V Británii sa šíri nová mutácia koronavírusu, Holandsko podniklo rázny krok

Holandský premiér Mark Rutte - Zdroj: SITA/AP/Yves Herman

AMSTERDAM – Holandská vláda v nedeľu zakázala všetky civilné lety z Británie po tom, ako bol zistený prvý prípad nákazy novým, infekčnejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Správu priniesli tlačové agentúry AFP a Reuters.

Zákaz s platnosťou od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021 prišiel iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy. “V Spojenom kráľovstve koluje infekčná mutácia koronavírusu. Londýn oznámil, že sa šíri ľahšie a rýchlejšie, pričom je ho ťažšie odhaliť,” uviedlo vo vyhlásení holandské ministerstvo zdravotníctva. Podľa zmieneného rezortu “prípadová štúdia vykonaná v Holandsku začiatkom decembra odhalila vírus s variantom popísaným v Spojenom kráľovstve”. Experti teraz skúmajú, ako došlo k danej infekcii a či existujú súvisiace prípady.

Vládny kabinet holandského premiéra Marka Rutteho prijal “preventívne rozhodnutie” o zákaze leteckej dopravy pasažierov z Británie, pričom iné formy cestovania sa stále posudzujú, uvádza sa ďalej v danom vyhlásení. Rutte vyzval svojich krajanov, aby sa vyhli cestovaniu, pokiaľ to nie je vyslovene nevyhnutné. Holandsko je pod päťtýždňovým lockdownom, ktorý bude trvať do polovice januára. Zatvorené sú tam školy a všetky nie nevyhnutné obchody s cieľom spomaliť nápor epidémie.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že prvotné údaje naznačujú, že nový kmeň koronavírusu sa vyskytuje v Londýne a na juhovýchode Anglicka, pričom je prenosnejší o približne 70 percent. Johnson doplnil, že oblasť Londýna a juhovýchodného Anglicka, kde platí najvyšší stupeň z trojstupňového systému bezpečnostných nariadení, bude teraz umiestnený na novú štvrtú úroveň.