Politika Zahraničné

V Británii sa začína summit NATO. Slovensko na ňom zastupujú Čaputová, Lajčák a Gajdoš

Slovensko bude na summite zastupovať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

LONDÝN – Šéfovia štátov a vlád členských krajín NATO sa v dňoch 3.-4. decembra zídu v Británii na summite Severoatlantickej aliancie. Slovensko budú na tejto vrcholnej schôdzke zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.

 

Lídri krajín NATO si v utorok na recepcii v Buckinghamskom paláci v Londýne pripomenú 70. výročie Aliancie. Zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) je naplánované na stredu.

NAC je hlavným politickým rozhodovacím orgánom NATO, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke Aliancie. Každú z 29 členských štátov zastupuje stály predstaviteľ na úrovni veľvyslanca. Stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri NATO je Radovan Javorčík.

Stály predstavitelia jednotlivých členských krajín sa stretávajú najmenej raz do týždňa. Zasadnutie NAC na úrovni ministrov zahraničných vecí sa koná dvakrát ročne.

Trikrát do roka sa v rámci rady stretávajú ministri obrany a príležitostne sa koná summit, na ktorom sú jednotlivé členské krajiny zastúpené šéfmi štátov a vlád.

Posledné takéto zasadnutie sa uskutočnilo v júli 2018 v Bruseli. Slovensko na ňom zastupoval vtedajší prezident Andrej Kiska.

Ministri zahraničných vecí dvanástich zakladajúcich štátov podpísali 4. apríla 1949 tzv. Washingtonskú zmluvu, ktorou NATO (North Atlantic Treaty Organization) vzniklo. Zmluva vstúpila do platnosti 24. augusta 1949. Slovensko sa stala členskou krajinou NATO v roku 2004.

Prvým generálnym tajomníkom NATO bol v rokoch 1952-57 lord Hastings Lionel Ismay z Británie. V súčasnosti je generálnym tajomníkom NATO Jens Stoltenberg.

Do Londýna už priletel aj americký prezident Donald Trump. Zdroj: SITA/AP

Trump priletel do Británie pred summitom Severoatlantickej aliancie

Americký prezident Donald Trump priletel v pondelok do Británie pred summitom Severoatlantickej aliancie (NATO). Do Londýna zavítal len 10 dní pred tamojšími parlamentnými voľbami, pripomenula agentúra AFP.

Trump sa počas letu pochválil na Twitteri tým, že sa mu podarilo presvedčiť európskych spojencov zvýšiť výdavky na obranu. “Odkedy som vo funkcii, počet spojencov v NATO plniacich si svoje záväzky sa viac ako zdvojnásobil,” uviedol šéf Bieleho domu.

SR bude na summite v dňoch 3.-4. decembra zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval pred summitom transatlantickú alianciu na väčšiu súdržnosť. V rozhovore pre nemeckú televíziu ARD dôrazne odmietol pochybnosti a kritiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na adresu stavu Aliancie.

Stoltenberg je podľa vlastných slov presvedčený, že na zasadnutí v Londýne všetci lídri členských krajín vrátane Macrona “potvrdia silný záväzok voči našej spoločnej obrane”.

“Jeden za všetkých, všetci za jedného, článok 5,” povedal šéf NATO v nedeľňajšom rozhovore na článok Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého sa útok proti jednému alebo viacerým členským štátom bude považovať za útok proti všetkým.

Stoltenberg sa v interview vyslovil tiež za lepšie vzťahy NATO a Ruska. S Moskvou je podľa neho potrebné hovoriť a Aliancia podporuje rozhovory o kontrole zbrojenia s Moskvou.

Lídri členských štátov NATO si v britskej metropole pripomenú 70. výročie vzniku tejto vojenskej aliancie. Summit zatieňuje diskusia okolo Macronovho vyhlásenia o tom, že NATO je podľa neho v stave “mozgovej smrti”, a jeho kritiky so spojencami nedohodnutého postupu USA a Turecka v Sýrii.