Spoločnosť Zahraničné

V Británii zaznamenali u niektorých detí počas pandémie úpadok zručností

Zdroj: pixabay.com

LONDÝN – V Británii zaznamenali pokles v oblasti základných zručností a vedomostí  u detí, ktoré boli najviac postihnuté zatvorením škôl a obmedzeniami počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok zverejnil britský Úrad pre štandardy vzdelávania, starostlivosti a zručnosti detí (Ofsted).

 

Ofsted počas septembra a októbra uskutočnil viac ako 900 návštev v zariadeniach poskytujúcich vzdelanie a sociálnu starostlivosť. Hlavná inšpektorka Ofstedu Amanda Spielmanová povedala, že obmedzenia počas pandémie najviac postihli tie deti v prvých ročníkoch vzdelávacieho procesu, ktoré trávili menej času so svojimi rodičmi a inými deťmi. Niektoré z detí podľa jej slov museli znovu začať nosiť plienky; ďalšie stratili získané zručnosti a vedomosti, napríklad jedenie pomocou príboru alebo znalosti v oblasti čísel a slov.

U starších detí zaznamenali oslabenie výdrže pri čítaní a písaní a pokles telesnej zdatnosti. Niektoré deti však podľa Spielmanovej obmedzenia počas pandémie znášali dobre, pretože im bola poskytovaná dostatočná starostlivosť zo strany rodičov a opatrovníkov. Školy a zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti boli v Británii zavreté od marca z dôvodu opatrení proti pandémii, napísala agentúra AP.

Anglicko od 5. novembra opäť zaviedlo čiastočný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít. Školy a univerzity však môžu zostať otvorené.