Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Bugár na sneme hovoril o tom, či ľutuje koalíciu so Smerom a SNS

Vo vedení strany Most-Híd došlo k dvom zmenám. Zdroj: TASR / – Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Snem strany Most-Híd v znamení viacerých zmien. Koaličná strana na čele s Bélom Bugárom si aktuálne pripomína desiate výročie svojej existencie a pripravuje sa na nadchádzajúce parlamentné voľby. Týmto témam mal patriť aj dnešný snem. Potom, čo však včera popoludní prišlo k viacerým otrasom súvisiacim s odchodmi zo strany, poslaneckého klubu či vzdania sa straníckych funkcií sa pozornosť nasmerovala práve na vnútrostranícky vývoj v Moste-Híd.

 

14:40 Aktualizované po skončení snemu strany Most-Híd

Snemu predchádzali viaceré zmeny, ku ktorým prišlo iba deň pred jeho konaním. Tie odštartovali včera popoludní, keď poslanec Martin Fedor oznámil, že vystupuje z poslaneckého klubu strany a zároveň aj z koalície. Oslabenie to znamená nielen pre samotných bugárovcov, ale aj celú vládnu trojku. Tá mala doteraz totiž oficiálne v Národnej rade tesnú väčšinu 76 poslancov, teraz ich má už „iba“ 75, čiže presnú polovicu. Most-Híd síce vo svojej reakcii uviedol, že koalícia by nemala mať ani napriek tomu problém dovládnuť, no interné problémy sa tým pre nich neskončili. Krátko na to totiž minister životného prostredia a podpredseda strany a minister životného prostredia László Sólymos potvrdil, že na dnešnom sneme sa plánuje vzdať straníckych funkcií.

Do tretice svoj odchod zo strany oznámil bývalý europoslanec za Most-Híd a exminister životného prostredia József Nagy. Predchádzali tomu jeho slová spred pár dní, keď uviedol, že v blížiacich sa voľbách nechce byť na kandidátke strany. Bugár sa okrem toho možno bude musieť popasovať aj s ďalším odchodom. Hovorí sa totiž o tom, že ďalšia členka poslaneckého klubu Katarína Cséfalvayová má namierené do vznikajúcej strany exministra Tomáša Druckera.

Gábor Gál a László Sólymos. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Výmeny na postoch podpredsedov

K situácii v strane sa po sneme vyjadril predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Informoval, že nastali dve zmeny na poste podpredsedov. Podľa očakávaní skončil v tejto funkcii László Sólymos, o ktorého odchode už včera informovali médiá a neskôr ho potvrdil aj on sám. Funkciu opúšťa aj Peter Antal. Odôvodnil to osobnými dôvodmi ale aj straníckymi. “Posledné voľby ukázali, že máme potenciál v rusínskej oblasti,” povedal s tým, že pre stranu bude dobré, aby mala podpredsedu aj z tejto časti Slovenska. Novými podpredsedami sa stali Atilla Agócs a Peter Krajňák.

Katarína Cséfalvayová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Problémy neočakáva

Vedenie strany muselo reagovať aj na zmeny v ich poslaneckom klube. V prípade Martina Fedora Bugár pripomenul, že tento nikdy do strany nevstúpil, a Most-Híd ho do klubu prijal podobne ako iných odídencov zo strany Sieť. Zároveň prezradil, že Martin Fedor mu už vopred korektne oznámil, že svoju budúcnosť s Mostom-Híd nespája a pred voľbami chce riešiť svoju vlastnú politickú budúcnosť.  Má od neho tiež prísľub, že všetko, čo je v programovom vyhlásení vlády, podporovať bude. Zároveň prehovoril aj k ďalšiemu odchodu z poslaneckého klubu, ktorý je už na spadnutie. “Áno, očakáva sa, že aj pani poslankyňa Cséfalvayová odíde,” povedal Bugár. Stať by sa tak malo už budúci týždeň. To, aby prechádzali koalícii návrhy zákonov, by to však ohroziť nemalo. Pri rokovaniach o návrhu budúcoročného rozpočtu však Bugár upozornil, že potrebné bude intenzívne rokovať, aby Slovensko neskončilo vo volebnom roku v rozpočtovom provizóriu.

Šéf Mostu-Híd sa vyjadril aj k ďalšiemu, včera ohlásenému odchodu, tentoraz priamo zo strany. “Viem, že v záujme niektorých médií je navodiť dojem, že nám utekajú ľudia, no nie je to pravda,” povedal Bugár. Podľa neho odchádza “jeden jediný človek a volá sa József Nagy.” Bugár tiež naznačil, že Nagyov odchod nie je neočakávaný. Bývalý europoslanec sa mal od strany dištancovať už pred májovými eurovoľbami.

Ako upresnil podpredseda strany Ábel Ravasz, na dnešnom sneme strana prebrala okrem personálnych otázok aj prípravu na blížiace sa voľby, svoje priority a teraz pracujú na základných tézach. Zároveň si Most-Híd robí odpočet toho, čo sa mu podarilo splniť počas tohto volebného obdobia. Snem strany tak informovali o svojej činnosti ministri, ktorých vo vláde má.

Peter Antal a László Sólymos. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

Mimo parlamentu

Strana Most-Híd sa v aktuálnych prieskumoch pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti. Na to, aby sa dostala do parlamentu, potrebuje získať aspoň 5 percent hlasov. Podľa posledného prieskumu, ktorý robila Agentúra Polis pre TV JOJ, by ju volilo 4,2 percent voličov. Podľa prieskumu, ktorý vypracovala agentúra AKO pre Hospodárske noviny, a ktorý bol zverejnený začiatkom septembra, by Most-Híd získal dokonca iba 3,9 percent hlasov.

To, že sa strana pohybuje na hranici piatich percent a aktuálne by mala problém dostať sa do parlamentu ukazovali už čísla namerané pred letom. Béla Bugár následne prišiel s myšlienkou rokovať so všetkými stranami, ktoré chcú hájiť záujmy menšín na Slovensku a ponúkol im miesta na kandidátke Mosta-Híd. Najväčšiu pozornosť budili rokovania Mosta-Híd s Bugárovou materskou stranou SMK. Oba subjekty spolu počas leta absolvovali niekoľko stretnutí. Tie však nakoniec k spolupráci neviedli. Republiková rada strany Most-Híd totiž navrhovanú formu spolupráce neodsúhlasila. Výsledkom sú viaceré spomínané zmeny v strane, ako napríklad odchod Nagya.

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk

Bugár vládu so Smerom a SNS neľutuje

Končiaci podpredseda strany László Solýmos dnes vyjadril ľútosť nad tým, že sa s SMK strana nedohodla. “Môj názor bol od začiatku ten, že by sme sa mali pokúsiť urobiť všetko preto, aby sme sa dohodli. Myslím si totiž, že tá spolupráca Mosta-Híd a SMK by mohla byť základom toho, aby menšiny a regióny mali silné zastúpenie v budúcom parlamentne a vláde,” vyhlásil

Snem sa konal bez ministra spravodlivosti Gábora Gála. Dôvodom majú byť zdravotné problémy.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár sa vo svojom úvodnom prejave venovanom spolustraníkom zameral na 10 rokov ich doterajšieho fungovania. Podľa jeho slov za tento čas dosiahli pokoj a mier medzi Slovákmi a Maďarmi. “Napriek kritickým hlasom je naša strana pre spoločnosť užitočná a hlavne bytostne potrebná,” vyhlásil Bugár. Zároveň jasne povedal, že vstup do koalície so Smerom-SD a SNS neľutuje. Bol totiž podľa neho zodpovedný. Zároveň pripomenul aj konkrétne výsledky, ktoré strana v tomto volebnom období dosiahla v oblasti súdnictva či životného prostredia.