Domáce Spoločnosť

V centrách pre deti a rodiny sa uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Rodičia už budú môcť navštíviť deti aj v centrách pre deti a rodiny (CDR), tiež už budú umožnené návštevné pobyty. Vyplýva to z nariadenia vlády o niektorých opatreniach na zabezpečenie výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré v stredu schválil kabinet Igora Matoviča (OĽaNO).

 

V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa prijali opatrenia aj v CDR, ktoré mali zamedziť jeho šíreniu. Nariadením vlády sa však uvoľňujú zavedené opatrenia. Podstatnou je najmä zmena v podmienkach návštev rodičov či blízkych osôb v CDR a návštevných pobytov detí mimo týchto centier. “Rozširuje sa možnosť kontaktov detí s rodičmi v exteriéri zariadenia aj na interiér, umožňujú sa pobyty rodičov detí a iných blízkych osôb v centrách pre deti a rodiny a hlavne sa umožňujú návštevné pobyty detí u rodičov alebo iných blízkych osôb, samozrejme, za stanovených podmienok,” uvádza sa v nariadení vlády.

Celkovo sa síce návrhom novely nariadenia reaguje na zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu, ale nariadenie stále umožňuje zareagovať aj na zhoršenie tejto situácie. Do nariadenia vlády sa zároveň premietli aj niekoľkotýždňové praktické skúsenosti s výkonom opatrení v obmedzenom, respektíve hygienickým opareniam prispôsobenom režime.