Politika Zahraničné

V českej vládnej koalícii to vrie. ČSSD pohrozila odchodom

Predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) a vicepremiér Jan Hamáček. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

PRAHA – Prípadné hlasovanie o odchode českého najvyššieho štátneho zástupcu (generálneho prokurátora) Pavla Zemana by bolo zároveň posledným hlasovaním súčasnej koalície. Vyhlásil to v utorok predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) a vicepremiér Jan Hamáček.

 

Menšia koaličná strana podľa neho nevidí dôvod na personálne a systémové zmeny na prokuratúrach. “Keby sa malo hlasovať o odvolaní Pavla Zemana, bolo by to posledné hlasovanie tejto vlády. Pre nás by to bol dôvod odísť,” povedal minister vnútra Hamáček.

Ako by ČSSD reagovala na prípadné obmedzenie funkčného obdobia generálneho prokurátora, nechcel Hamáček komentovať. “Nie je to na stole. Ale nevidím dôvod, aby sme v tejto situácii, v tejto fáze mali robiť zmeny na prokuratúre, či už personálne, alebo formou zákonov,” zdôraznil predseda českých sociálnych demokratov.

Dodal, že takéto “zásadne veci by sa mali prerokovať v koalícii”.

Špekulácie o možnom odchode generálneho prokurátora Zemana sa objavili v uplynulom týždni po tom, ako svoju rezignáciu oznámil minister spravodlivosti Jan Kněžínek.

Časť opozície dáva jeho odchod do súvislosti s kauzou Čapí hniezdo, v ktorej návrhu na podanie obžaloby čerstvo čelí premiér Andrej Babiš.