Banská Bystrica Domáce Žarnovica Top

V CENTRE APOKALYPSY Vrátili sme sa na miesta ničivej povodne v Rudne nad Hronom

RUDNO NAD HRONOM – Od tragickej povodne uplynul viac ako mesiac.  Reportéri Zoznam.sk sa vrátili na miesta poznačené živelnou pohromou. Jeden so svedkov Branislav Bartoš sa stal našim sprievodcom, s ktorým sme prešli celú dedinu. Po hrôzostrašnej povodni, ktorá zasiahla obec Rudno nad Hronom 17. mája, zažívajú jej obyvatelia tento krát opačný extrém. Dnes obec trápia suchá a v potoku, ktorý tečie cez dedinu je minimum vody. 

 

Len ťažko si vie predstaviť skazonosnú katastrofu človek, ktorý nebol priamo jej svedkom. Pretrhnutá hrádza, ktorá nevydržala silný nápor prívalových dažďov nestála obec len obrovské hmotné škody, ale vyžiadala si aj jeden ľudský život. Bolo to 17. mája, keď stiahol so sebou prúd valiacej sa vody aj obľúbeného exstarostu Stanislava Lukiho († 68), keď sa snažil odčerpať vodu zo svojej pivnice. Kalamitu neprežil. Starosta podobne desivú situáciu už zažil. Takmer pred 30 rokmi, presnejšie v roku 1994. Vtedy pri záplave na dvore jeho domu nešťastne zahynul kamarát, ktorý mu ešte stihol zachrániť život. Po Stanislavovi zostala manželka, dvaja dospelí synovia a vnúčatá.

 

Poškodená obecná tabuľa v Rudne.
Zdroj: Zoznam.sk
Nebezpečné mosty pred domami obyvateľov.
Zdroj: Zoznam.sk

Reportérka Zoznam.sk sa išla pozrieť, ako to v obci vyzerá skoro dva mesiace po tragédii. Následky povodne z konca mája, kedy sa Rudno dostalo do všetkých hlavných správ, badáme naprieč celým chotárom. Už pri príchode do dediny sme narazili na ohnutú tabuľu, vytrhnuté kusy cesty, v potoku sú stále zhodené železné lávky. Ďalej môžeme pozorovať poškodené zábradlia popri mostoch, ktoré silný prúd roztrhnutej vodnej hrádze zničil. Ľudia sa ešte nestihli spamätať z rozsiahlych materiálnych škôd. Najviac si to odnieslo “epicentrum“ povodne, Horná časť obce – Dolina, kde obyvatelia niektorých domov ostali doteraz bez priechodov cez potok.

Obyvateľ Rudna nad Hronom Branislav Bartoš nás zobral nad obec k tajchu – vodnej nádrži, kde ešte pred dvomi mesiacmi bolo množstvo vody. Predierali sme náročným terénom a dostali na miesto, ktoré zničila voda. Dnes po vodnej nádrži zostali len roztrhané potrubia, napadané stromy a množstvo skál. “Podľa odhadu sa v hrádzi nazbieralo okolo pól milióna litrov vody, ktorej dopomohli tri toky z údolí Štiavnických Vrchov. Podľa mňa tá hrádza bola suchá a povolila tlaku vody. Niektorí ľudia v hornej časti Rudna mali v domoch aj cez meter vody. Je mi ich ľúto, neviem si to predstaviť, čo by som robil na ich mieste, je to smutná vec” tvrdí Branislav Bartoš.

Dejiny Rudna sa už od dávnej minulosti spájajú s banskou činnosťou, čomu nasvedčuje už jej samotný názov. Malú dedinku na úpätí Štiavnických vrchov preslávila hlavne štôlňa Anna Božena. Žiaľ, nateraz ju môžu turisti obdivovať len z diaľky. Je dočasne zatvorená, pretože voda odplavila aj mostík, ktorý k nej viedol.

 

Banská štôlňa Anna Božena v Rudne nad Hronom. Prívalová voda odplavila aj prístupovú lávku.
Zdroj: Zoznam.sk

Na viacerých miestach skonštruovali ľudia provizórne pamätné tabule. Aktuálne tiež ľudí trápi iný extrém. V Rudne nad Hronom majú totiž akútny nedostatok vody. “Máme tu pristavené cisterny pitnej vody, tej je tu každý rok nedostatok,” povedala nám ďalšia z obyvateliek Rudna.

Pamätník na povodeň.
Zdroj: Zoznam.sk

 

Pamätník, ktorý má pripomínať ničivú povodeň, ktorá Rudno pred viac ako mesiacom. 
Zdroj: Zoznam.sk

Oveľa ničivejšia povodeň sa v obci odohrala už v roku 1923. Branislav Bartoš hovorí, že to bola takmer storočná voda, ktorá podobne ako vtedy, tak aj teraz, len čakala na svoju príležitosť. Podľa neho bude trvať ešte niekoľko mesiacov, možno rokov, kým Rudno opäť ožije vo svojej plnej kráse.

Miesto bývalého tajchu, ktorý roztrhla prívalová voda.
Zdroj: Zoznam.sk