Domáce Šport Top

V Chicagu pripravujú veľké oslavy. Hokejová legenda Stan Mikita by mal 80 rokov

Legendárny slovenský hokejista a jeden z najlepších hráčov NHL v histórii Stan Mikita by mal 20. mája 80 rokov. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Bol prvým slovenským hokejistom, ktorý vyhral Stanley cup, jeho meno je v NHL pojmom a legendou. Stan Mikita by mal 20. mája 80 rokov.

 

Narodil sa v obci Sokolče ako Stanislav Guoth, čo bol starý liptovský a šľachtický rod. Dedina už dnes neexistuje, keďže je zatopená Liptovskou Marou. V roku 1940 ho rodičia poslali za strýkom a tetou do Kanady, kde prijal ich meno Mikita. Vyrastal v provincii Ontário, v mestečku St. Catharines neďaleko Toronta, kde začal s hokejom. Jeho hviezdna kariéra sa naštartovala v roku 1959, kedy Mikita prestúpil do Chicaga a už vo svojej druhej sezóne získal v drese jastrabov Stanley cup, pričom sa so šiestimi gólmi stal najlepším strelcom play-off. Cennú trofej získal ako vôbec prvý Slovák v histórii. To už jeho meno s úctou vyslovovali nielen spoluhráči ale aj súperi, funkcionári, novinári a fanúšikovia z iných klubov.

V útoku hrával s krídlami Kenom Wharramom a Abom McDonaldom resp. Dougom Mohnsom, ktorých prezývali „Scooter Line“. Stal sa extrémne obávaným útočníkom v šesťdesiatych rokoch. Vďaka nemu a spoluhráčovi Bobbymu Hullovi malo Chicago najsilnejší útok dekády, pričom Mikita bol štyrikrát najlepším strelcom ligy. Je paradoxné, že v úvode kariéry bol Mikita jedným z najtrestanejších hráčov NHL, no neskôr dvakrát vyhral Lady Byng Trophy určenú pre najslušnejšieho hráča ligy. Údajne sa tak stalo po tom, ako mu raz po príchode domov zo série zápasov vonku manželka povedala, že pri sledovaní stretnutí v televízii sa ich malá dcéra, vidiac svojho otca často na trestnej lavici, opýtala: Mami, a prečo ocko musí stále sedieť tam dole?

Okrem toho získal aj Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča ligy a Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hokejistu súťaže. Podarilo sa mu to ako jedinému slovenskému hokejistovi v NHL. Posledné roky jeho kariéry sa niesli v znamení Mikitových chronických zdravotných problémov spôsobených starými zraneniami a kariéru ukončil v sezóne 1979/80. V čase jeho odchodu mu patrilo v historických tabuľkách NHL druhé miesto v kanadskom bodovaní za Gordiem Howeom a v počte odohraných zápasov bol siedmy. V roku 1983 bol Stan Mikita uvedený do hokejovej Siene slávy NHL a v roku 2002 do Siene slávy slovenského hokeja.

Mikita vynikal na ľade inteligenciou, silou, rozumom a dokonca sa mu pripisuje aj vynález zahnutých čepelí hokejok, keď sa mu  v jednom zápase hokejka „nešťastne“ zakrivila po zaseknutí sa v špáre mantinelu. Mikita a po ňom aj spoluhráči z Chicaga tak objavili čaro zahnutej čepele. Bol taktiež jedným z prvých hráčov, ktorí preferovali streľbu tzv. príklepom. Mikita odohral celú svoju kariéru v Chicagu a v klube až do svojej smrti pracoval v oblasti marketingu.

V drese jastrabov pôsobil 22 sezón a ešte stále je historickým lídrom Blackhawks v počte odohraných zápasov (1394), bodov (1467), aj asistencií (926). Mikita je v Chicagu “pán hokejista” o čom svedčí aj fakt, že sa stal prvým hráčom Blackhawks, ktorého dres s číslom 21 vyvesili pod strechou United Center, kde mu navyše ešte aj postavili sochu. V Chicagu takto poctili už iba jeho dlhoročného spoluhráča Bobbyho Hulla a legendárneho basketbalistu Michaela Jordana. V roku 2015 Mikitovi diagnostikovali ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. Zomrel 7. augusta 2018.

Ocenenia a úspechy Stana Mikitu

Stanley cup – 1961

Hart Trophy – 1967, 1968

Art Ross Trophy – 1964, 1965, 1967, 1968

Lady Byng Trophy – 1967, 1968

Lester Patrick Trophy – 1976

All-Star tím NHL – 1962, 1963, 1964, 1966, 1967, 1968

Druhý All-Star tím NHL – 1965, 1970

Hral v All-Star Game NHL – 1964, 1967 – 1969, 1971 – 1975

V historických tabuľkách NHL patrí Mikitovi

40. miesto v počte odohraných zápasov

32. miesto v počte strelených gólov

18. miesto v počte asistencií

15. miesto v kanadskom bodovaní

Mohlo by vás zaujímať: