Politika Zahraničné

V Číne sa koná zasadnutie parlamentu, najdôležitejšia politická udalosť roka

Zdroj: pixabay

PEKING – Zasadnutie Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia – poradného orgánu čínskeho parlamentu – začalo sa vo štvrtok v Pekingu. Samotný parlament, Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov, začne zasadať v piatok.

 

Ide o najdôležitejšiu tohtoročnú politickú udalosť v krajine, píše agentúra AP. Dôležitý bude najmä prejav čínskeho premiéra Li Kche-čchianga, v ktorom predstaví ekonomické a spoločenské ciele Číny pre tento rok.

Nie je jasné, či Li stanoví aj cieľ pre rast čínskej ekonomiky. Z dôvodu koronavírusovej pandémie bude však toto číslo pravdepodobne nižšie než vlaňajších šesť percent.

Za uplynulých päť mesiacov stratili prácu milióny Číňanov. Koľko pracovných miest sa po skončení pandémie obnoví, nevedno. Z dôvodu pandémie utrpela nielen čínska výroba, ale aj trhy jej kľúčových exportných partnerov – Európy a Spojených štátov.

Zasadnutie oboch orgánov – Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia i Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov – bude tento rok trvať len týždeň, na rozdiel od obvyklých dvoch týždňov. Počet novinárov, diplomatov a pozorovateľov bude obmedzený. Všetci účastníci budú povinní nosiť rúška či inú ochranu tváre.

Hoci na domácej pôde si prezident republiky Si Ťin-pching vyslúžil pochvalu za zvládnutie krízy okolo koronavírusu, niektoré krajiny ako Spojené štáty či Austrália Čínu kritizujú za utajovanie informácie v začiatkoch pandémie a vyzývajú na medzinárodné vyšetrovanie.