Spoločnosť Zahraničné

V dôsledku hustého sneženia uviazla na japonskej ceste tisícka áut

Zdroj: TASR / AP

TOKIO – Približne 1000 vozidiel uviazlo v piatok v dôsledku výdatného sneženia na rýchlostnej ceste v japonskej prefektúre Niigata severne od metropoly Tokio. Stalo sa tak napriek tomu, že sneh odpratávali z ciest nasadení pracovníci po celú noc. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na japonské médiá.

 

Predstavitelia spoločnosti East Nippon Expressway, jedného z hlavných prevádzkovateľov rýchlostných ciest v Japonsku, v piatok ráno informovali, že na rýchlostnej ceste je stále uviaznutých 68 áut, no neskôr zistili, že na danom úseku cesty naďalej zostáva v snehu až približne 1000 vozidiel. Podľa televízie NHK najmenej troch ľudí previezli do nemocnice po tom, čo ochoreli. Do oblasti vo štvrtok večer vyslali desiatky vojakov, aby osobám v uviaznutých vozidlách poskytli potraviny, benzín, prikrývky a prenosné toalety. Premiér Jošihide Suga vo štvrtok uviedol, že prioritou vlády je “zabezpečiť, aby boli všetci zdraví”.

Japonská meteorologická služba predpovedala ďalšie sneženie na severe krajiny a v oblastiach na pobreží Japonského mora v priebehu piatka, pričom varovala pred lavínami a ďalšími narušením dopravy. Japonsko tento týždeň zasiahla vlna chladného počasia. V dôsledku hustého sneženia sa v meste Minakami vytvorila snehová pokrývka hrubá 220 centimetrov a v meste Cunan mala 180 centimetrov.