Spoločnosť Politika Zahraničné

V Egejskom mori došlo k silnému zemetraseniu, zasiahlo Grécko i Turecko

Zdroj: TASR / AP

ATÉNY/INSTANBUL – V Egejskom mori v piatok zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou vyššou ako 6,5, ktoré zasiahlo územie Turecka aj Grécka. Informovala o tom agentúra AP.

 

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu uviedol, že v provincii Izmir na západnom pobreží Turecka bolo zničených šesť budov. Turecký úrad pre mimoriadne situácie (AFAD) uviedol, že hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Egejskom mori v hĺbke 16,5 kilometra a jeho magnitúda bol 6,6. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia.

Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) zaznamenalo magnitúdu 6,9 s epicentrom nachádzajúcim sa 13 kilometrov severovýchodne od gréckeho ostrova Samos ležiacom pri západnom pobreží Turecka. Americká geologická služba USGS uviedla, že zemetrasenie malo magnitúdu 7,0.

Turecké médiá uviedli, že zemetrasenie bolo cítiť i v provincii Marmara, kde sa nachádza metropola Istanbul. Guvernér Istanbulu uviedol, že neboli hlásené žiadne škody. Otrasy bolo cítiť aj na gréckych ostrovoch vo východnej časti Egejského mora a dokonca aj v gréckom hlavnom meste v Atény. Grécke médiá uviedli, že ostrov Samos zasiahla malá prívalová vlna cunami a bolo tam poškodených viacero budov.