Zahraničné

V Egypte pokračuje summit EÚ a Ligy arabských štátov. Vystúpi aj Pellegrini

Zdroj: TASR / Martin Baumann

ŠARM AŠ-ŠAJCH – Lídri Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ) pokračujú v pondelok v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch v rokovaniach v rámci historicky prvého summitu EÚ a LAŠ. Témami sú migrácia, boj proti terorizmu i obchod. Slovenskú republiku na summite EÚ-LAŠ zastupuje predseda vlády Peter Pellegrini.

 

Vrcholná schôdzka lídrov EÚ a LAŠ, ktorú vedie predseda Európskej rady Donald Tusk spoločne s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, sa začala v nedeľu večer plenárnym zasadnutím. V  úvodný deň dvojdňového summitu sa lídri oboch strán dohodli na posilnení spolupráce v boji proti terorizmu a nelegálnej migrácii.

V pondelok účastníci summitu pokračujú v rokovaní o posilnení arabsko-európskeho partnerstva a spoločnom riešení globálnych výziev. Okrem problematiky migrácie sú témami diskusií aj mládež, investície, bezpečnosť či situácia v konfliktných regiónoch – Sýrii, Jemene a Líbyi.

V pondelok na summite vystúpi aj slovenský premiér. V prejave sa podľa svojich slov zameria na “oblasť boja proti terorizmu a na bezpečnosť – a hlavne na zvládnutie migračnej krízy, ktorej sme čelili a pravdepodobne ešte čeliť budeme”. Premiér bude tiež hovoriť aj o spolupráci medzi EÚ a LAŠ, vzájomnom obchode i podpore mladých.

Slovensko v Egypte na summite EÚ aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Na snímke ho víta egyptský minister pre pamiatkovú starostlivos Chálid Anání. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pellegrini sa v pondelok v Egypte stretne aj s generálnym tajomníkom LAŠ Ahmadom Abúlom Ghajtom a s podpredsedom vlády Ománskeho sultanátu pre medzinárodnú spoluprácu Sajjidom Asadom ibn Tárikom Saídom. Na summite v letovisku Šarm aš-Šajch sa zúčastňujú zástupcovia takmer 50 krajín. Podujatie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Egypt je pre Európsku úniu dôležitým partnerom a regionálnym aktérom. Zohráva dôležitú úlohu v regióne aj preto, že v tomto roku je predsedníckou krajinou Africkej únie.