Spoločnosť Zahraničné

V Európe môže nastať ďalšia vlna nákazy novým koronavírusom, varujú experti

Zdroj: GettyImages

BRUSEL – Predstavitelia Európskej únie a odborníci sa obávajú, že Európa by v dôsledku hromadných protestov proti rasizmu a policajnému násiliu mohla v nasledujúcich týždňoch zažívať nárast počtu infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

V rámci prejavu solidarity s demonštráciami v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda, protestovali v uplynulých dňoch v mnohých európskych mestách desaťtisíce ľudí. Floyd zomrel 25. mája pri zatýkaní belošským policajtom v meste Minneapolis v štáte Minnesota.

“Ak všetkým odporučíte, aby medzi sebou mali odstup jeden a pol metra, ale všetci stoja vedľa seba a držia sa, nemám z toho dobrý pocit,” povedal Jozef Kesecioglu, prezident Európskej spoločnosti pre intenzívnu medicínu.

Na otázku novinárov, či k nárastu infekcií môže podľa neho dôjsť už v nasledujúcich dvoch týždňoch, odpovedal: “Áno, ale dúfam, že sa mýlim.” Väčšina z 27 členských krajín EÚ už prekonala vrchol pandémie. Z tohto dôvodu krajiny postupne otvárajú ekonomiku i hranice. Pôvodne odborníci očakávali druhú vlnu pandémie až po lete.