Domáce Politika Koronavírus Top

V Európe sa situácia s koronavírusom rapídne zhoršuje. Zle je na tom náš sused, aj obľúbená dovolenková destinácia

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Uvoľnenie opatrení v jednotlivých krajinách prinieslo nárast pozitívne testovaných a mnohí už skloňujú slovné spojenie “druhá vlna nákazy”. Čísla vôbec nie sú dobré, začínajú pripomínať stav z prvej vlny a mnohé krajiny rozmýšľajú nad aktualizáciou takzvanej cestovateľskej mapy. Rizikovou sa čoskoro môže stať aj obľúbená destinácia Slovákov. 

 

Na Slovensku sme minulý týždeň po dlhom čase zažili dvojciferný denný nárast nakazených novým koronavírusom. Vysoké čísla sme pritom zaznamenali niekoľko dní po sebe. Podľa úradov a kompetentných inštitúcií bol však takýto nárast očakávaný, nakoľko v Čadci sa nachádza ohnisko nákazy, kde pribúdalo denne najviac chorých. Okrem toho sa tam tiež cielene testovalo. Podľa lekára Petra Visolajského bola na sever Slovenska nákaza prinesená zo zahraničia. Avizoval tiež, že sa prehodnocuje uvoľnenie opatrení na hraniciach. Ako uviedol pre Glob.sk, v hre je aj opätovné zavedenie hraničných kontrol či povinná karanténa, minimálne na úrovni aplikácie eKaranténa.

Túto možnosť pripustil aj štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Martin Klus (SaS) . “Zachytil som takú informáciu, skôr predpokladám že by to súviselo so znovuzavedením e-kantény. Očakávam že o celej cestovateľskej bude ešte tento týždeň veľmi aktívna diskusia,” uviedol pre Glob.sk. Problém znovuzavedenia hraničných kontrol je ale v tom, že by sa nedalo skontrolovať, či Slováci uviedli pravdivé informácie o mieste svojho pobytu v zahraničí. Mohli by totiž zavádzať z dôvodu, aby sa vyhli povinnej karanténe. “Naša schopnosť kontrolovať, odkiaľ človek reálne prichádza, je nateraz minimálna. Aj preto náš premiér opakovane volá po zdieľanie dát o prichádzajúcich do Schengenu,” povedal Klus.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pozor na okolité krajiny

Situácia nie je priaznivá ani v okolitých štátoch. Napríklad v Česku zaznamenali v nedeľu nárast nových prípadov, ktorý sa blížil k najvyššiemu dennému prírastku. Čísla išli hore postupne. Vo štvrtok minulý týždeň pribudlo 93 infikovaných, v piatok 168, v sobotu 260 a v nedeľu až 305. Za nárastom stojí testovanie baníkov v najpostihnutejšej oblasti Česka – v okrese Karviná. V baniach ČSM-Sever a ČSM-Juh v tomto okrese má byť otestovaných 4 300 ľudí. Zatiaľ odobrali vyše 2 700 vzoriek. Z toho dôvodu v okrese Karviná a v susednom okrese Frýdek-Místek začali v utorok platiť sprísnené opatrenia. Naďalej tam napríklad musia ľudia nosiť rúška vo vnútorných priestoroch alebo vo vozidlách verejnej dopravy. V oboch okresoch trvá zákaz návštev v domovoch dôchodcov a zdravotníckych zariadeniach. Ich noví klienti budú musieť mať negatívny test na koronavírus. Ak pôjdu v aute ľudia, ktorí nežijú v jednej domácnosti, musia mať rúška. Aj na vonkajších akciách môže byť najviac 100 osôb v každom z piatich sektorov. Reštaurácie a ďalšie prevádzky stravovacích služieb budú musieť mať zatvorené od 23:00 hod. do 8:00 hod. Týka sa to aj vonkajších priestorov.

 

Zdroj: mzcr.cz

Prísnejšie opatrenia platia aj v hlavnom meste – Prahe, kde je potrebné nosiť rúško v metre.Rúška úplne neodložia ani obyvatelia Prahy, a to na vnútorných hromadných akciách nad 100 osôb a v podzemnej hromadnej doprave (metre),” uvádza české ministerstvo zdravotníctva. Od 1. júla  pritom už v Čechách povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave platiť nemá.

Podľa epidemiológov však rastúci počet prípadov neznamená, že majú v krajine druhú vlnu nákazy. Jarmila Rážová, hlavná hygienička ČR uviedla, že úrady v súčasnosti riešia okolo desať ohnísk nákazy. Šírenie je však podľa nej pod kontrolou. “Celková epidemiologická situácia je veľmi dobrá, plošne nedochádza k nekontrolovanému šíreniu nákazy,” povedal Ladislav Dušek, riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky.  “Všetky nárasty počtu pacientov, ktoré v posledných dňoch boli trochu šokujúce, súvisia s už známymi ohniskami,” dodal. Česko má okrem toho oveľa benevolentnejšie podmienky cestovania do krajín Európskej únie. Väčšina z nich je pre českých epidemiológov bezpečná, istú mieru rizika evidujú v Portugalsku a v červenej zóne je naďalej Švédsko.

Zdroj: crmz.cz

Chorvátsko zatvára rizikové nočné kluby

Rizikovým je naďalej aj Poľsko. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od nedele o 247 a dosiahol číslo 34 154. V pondelok dopoludnia to oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Zomrelo ďalších šesť ľudí, takže celkový počet úmrtí stúpol na 1444. Ministerstvo tiež uviedlo, že celkovo je hospitalizovaných 1 797 ľudí, 83 460 osôb sa nachádza v karanténe a 14 469 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z infekcie sa v Poľsku zatiaľ celkovo vyliečilo 20 897 ľudí.

Prudký nárast prípadov eviduje aj Chorvátsko. O tom, že sa možno vyškrtne zo zoznamu bezpečných krajín, sa na Slovensku už diskutovalo. Tento krok už zvažoval aj ich sused – Slovinsko, aj keď zatiaľ od jeho realizácie upustilo. Hovorca vlády Jelko Kacin v utorok novinárom povedal, že hoci počet nakazených na 100 000 obyvateľov v Chorvátsku prekračoval desať za deň posledné dva týždne, čo je podmienkou pre odstránenie zo zoznamu, Slovinsko je presvedčené, že Chorvátsku sa podarí zastaviť šírenie infekcie. Postoj slovinskej vlády sa opiera o nové hodnotenia chorvátskej situácie a o rozhodnutie Chorvátska zatvoriť nočné kluby, ktoré Kacin v pondelok označil za hlavnú príčinu obáv. Práve  v nočných kluboch prišlo k rapídnemu šíreniu nákazy. Počet prípadov v Chorvátsku opäť rastie od polovice júna. Minulý štvrtok úrady zaznamenali denný nárast o 95 infikovaných, čo je najviac od 1. apríla. Chorvátsky inštitút verejného zdravia potvrdil v pondelok ďalších 67 prípadov. Chorváti začali epidemiologické opatrenia uvoľňovať na konci apríla. V uplynulých dňoch však ministerstvo zdravotníctva začalo niektoré opatrenia, ako je povinné nosenie rúšok, opäť sprísňovať. Za pondelok im pribudlo 34 potvrdených prípadov.

Zdroj: koronavirus.hr

Problematickí susedia

Problém Chorvátska je tiež v tom, že je obkolesené viacerými krajinami, v ktorých počet prípadov stúpa. Ide napríklad o Srbsko, kde od 21. júna počet denných nových prípadov prekračuje 100. Za včera to napríklad bolo vyše 240 prípadov. V Bosne a Hercegovine tiež pribúdajú nové prípady. Najviac od konca mája ich zaznamenali 20. júna – a to 86. Počet nakazených stúpa aj v Čiernej Hore. Tam je v súčasnosti druhá vlna nákazy a hlásia aj prvé úmrtia. Nákaza bola do krajiny opätovne prinesená zo Srbska. Vírus sa začal znovu šíriť v polovici júna po tom, čo Čierna Hora už takmer mesiac a pol hlásila nulový denný počet prípadov nákazy. Vírus priniesli občania Čiernej Hory, ktorí išli do srbskej metropoly Belehrad na futbalový zápas, na ktorom sa zúčastnilo 25 000 divákov. Okrem toho sa Chorvátsko rozhodlo, že uzavrie hranice pre Srbsko, Severné Macedónsko, Kosovo a Albánsko. Obyvatelia týchto krajín musia ísť na 14 dní do povinnej karantény. Najväčšie ohniská nákazy sú v súčasnosti v hlavnom meste – Záhrebe a v meste Djakov vo východnej časti krajiny.

V súčasnosti sa podľa chorvátskej vlády v krajine nachádza zhruba 350-tisíc cudzincov. Podľa tamojšieho ministra vnútra Davora Bozinovica ide o raritu v Európe vzhľadom na súčasnú situáciu. “Dôležité je, že v súčasnosti neexistujú žiadne vážnejšie príznaky, zatiaľ nikto nie je na ventilátore, ale situáciu sledujeme a analyzujeme každý deň,” uviedol Bozinovic. Ako dodal, epidemiológovia udržiavajú situáciu pod kontrolou a nepožadujú prísnejšie opatrenia.

Zdroj: koronavirus.hr

Mohlo by vás zaujímať