Spoločnosť Zahraničné

V Golanských výšinách vyrastie nová osada. Izraelská vláda ju chce pomenovať po Trumpovi

Zdroj: TASR / AP

JERUZALEM – Izraelská vláda oficiálne schválila plán výstavby novej osady pomenovanej po americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi v Izraelom okupovaných Golanských výšinách, uviedla v pondelok agentúra AP.

 

Izraelská ministerka pre záležitosti osídľovania Tzipi Hotovelyová informovala na Facebooku, že jej rezort začne prípravy na výstavbu osady Ramat Trump, čo v preklade z hebrejčiny znamená “Trumpové výšiny”. Osada má poskytnúť domov 300 rodinám.

Podľa miestnych médií vláda vyčlenila na výstavbu osady osem miliónov šekelov (2 milióny eur). Novú židovskú osadu pred rokom otvoril premiér Benjamin Netanjahu. AP podotýka, že nedeľňajší oznam prišiel v deň Trumpových narodenín, hoci nie je jasné, či tieto udalosti spolu súvisia.

Donald Trump sa odklonil od dlhoročného medzinárodného konsenzu, keď 25. marca 2019 uznal izraelskú zvrchovanosť nad časťou pôvodne sýrskych Golanských výšin, ktoré židovský štát obsadil počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo tento krok nikdy neuznalo a odsúdilo aj marcovú zmenu postoja Spojených štátov k tejto otázke.

Rovnaké reakcie vyvolali aj predchádzajúce Trumpove rozhodnutia o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela a o presťahovaní amerického veľvyslanectva z Tel Avivu.