Zahraničné Politika

Súd v kauze letu MH17 sa začne v marci 2020, obvinení budú štyria podozriví

Na snímke zrekonšštruovaný kokpit lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airlines, let MH17. Zdroj: TASR/AP

HAAG/MOSKVA – Spoločný vyšetrovací tím (JIT) v stredu oznámil, že nebude od Ruska požadovať vydanie podozrivých v prípade zostrelenia dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou, “pretože ruská ústava, podobne ako ukrajinská, zakazuje vydávanie svojich občanov”. Informovala o tom agentúra Interfax.

Prokurátor Fred Westerbeke dodal, že JIT by napriek tomu uvítal, keby Ruská federácia podozrivých vydala.

Westerbeke tiež vyzval Moskvu, aby spolupracovala s vyšetrovateľmi. Holandsko sa podľa neho na Ruskú federáciu obráti so žiadosťou, aby tamojšie orgány vypočuli podozrivých. “Budeme tiež formálne apelovať na Ukrajinu, aby vypočula ukrajinského podozrivého,” dodal.

JIT uviedol, že bude stíhať ruských štátnych príslušníkov Igora Girkina, známeho aj pod menom Strelkov, Sergeja Dubinského a Olega Pulatova, ako aj ukrajinského občana Leonida Charčenka, a to v súlade s holandským právom.

Hlavný veliteľ holandskej národnej polície Wilbert Paulissen na tlačovej konferencii v Nieuwegeine v stredu informoval, že “dnes vydáme medzinárodný zatykač na prvých podozrivých, ktorých budeme trestne stíhať”.

Holandský prokurátor Fred Westerbeke povedal, že štvorica podozrivých sa pred súdom bude zodpovedať za to, že na východnú Ukrajinu dopravili systém BUK, z ktorého vystrelená raketa zasiahla lietadlo s 298 ľuďmi na palube. Všetci cestujúci zomreli.

JIT vlani v máji uviedol, že protilietadlová raketa BUK, ktorá zasiahla Boeing 777, sa nachádzala vo výzbroji 53. brigády protivzdušnej obrany z mesta Kursk na juhozápade Ruska.

Súdny proces so štvoricou obvinených sa začne 9. marca 2020, informovali v stredu pozostalí po obetiach, ktorí sa so správou JIT oboznámili ešte skôr ako novinári.

Agentúra AFP však označila za pravdepodobné, že podozriví budú súdení v neprítomnosti, pretože Rusko nedovolí svojim štátnym príslušníkom, aby boli vydaní do zahraničia na trestné stíhanie. Podľa vyšetrovateľov nie je známe, kde sa v súčasnosti nachádza podozrivý Ukrajinec Charčenko.

Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovalo nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Holandsko a Austrália v máji 2018 informovali, že raketu vystrelila ruská armádna brigáda. Rusko dôrazne popiera účasť na zostrelení a namiesto toho obviňuje z tragédie Kyjev.

Girkin a Dubinskij nebudú vypovedať

Bývalý minister obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Igor Girkin, známy aj pod menom Strelkov, v stredu vyhlásil, že nebude vypovedať v prípade havárie malajzijského lietadla Boeing 777, ku ktorej došlo v Donbase pred piatimi rokmi a  zahynulo pri nej všetkých 298 ľudí na palube.

“Domobrana s tým (haváriou) nemá nič spoločné. Nechcem sa k tomu ani vyjadriť, ani ja ani iní povstalci s tým nemáme nič spoločné,” povedal Girkin podľa agentúry Interfax.

Svedčiť údajne nemieni ani ďalší podozrivý — bývalý šéf spravodajskej služby DĽR Sergej Dubinskij. Ľudia z jeho okolia v rozhovore pre Interfax uviedli, že “niet o čom” vypovedať.

“Sergej sa stiahol v roku 2014 a odvtedy žije v Rusku. Nemá nič spoločné s boeingom, nezaoberá sa vojenskými záležitosťami, žije si svoj život,” povedal jeho predstaviteľ.

Podľa zistení organizácie Bellingcat, ktorá sa prípadom zostreleného boeingu tiež zaoberá, Dubinskij bol jedným z organizátorov prepravy ruského raketového systému BUK do Doneckej oblasti.

Dubinskij bol podriadený Girkinovi a bol známy aj pod bojovým menom Chmuryj (Zamračený).