Zahraničné

V Hongkongu sa skončili komunálne voľby s rekordnou účasťou

Ilustračné foto - Zdroj: TASR / AP

HONGKONG – V Hongkongu sa v nedeľu večer skončilo hlasovanie v komunálnych voľbách, ktoré sprevádzala mohutná účasť voličov. Informovala o tom agentúra AP s tým, že voľby sú považované za určité referendum o podpore prodemokratických protestov, ktoré sa na tomto čínskom území odohrávajú od júna.

Volebná komisia bezprostredne po skončení hlasovania o 22.30 h miestneho času (15.30 h SEČ) informáciu o volenej účasti neposkytla. O hodinu skôr, a síce o 21.30 h miestneho času (14.30 h SEČ), dosahovala rekordných 69 percent. Pričom vo voľbách pred štyrmi rokmi to bolo v tom istom čase iba 47 percent.

Priebeh komunálnych volieb pozorovatelia i úrady hodnotili ako celkovo pokojný. Takmer nikto z voličov nemal na tvári masku, znak protivládnych demonštrácií. Volebné právo mohlo využiť vyše 4,1 milióna Hongkončanov, o ktorých priazeň sa uchádzalo viac než 1000 kandidátov. Hoci obvodné rady plnia len prevažne poradnú funkciu, výsledkom volieb bude pripisovaný značný symbolický význam.

Výsledky komunálnych volieb v Hongkongu majú podľa očakávaní ukázať, do akej miery sú protestujúci podporovaní širokou verejnosťou. Hlasovanie o novom obsadení 452 kresiel v 18 obvodných radách sa začalo v skorých ranných hodinách miestneho času. Sčítanie hlasov sa začalo bezprostredne po uzavretí volebných miestností a prvé výsledky majú byť zverejnené počas noci na pondelok.