Zahraničné

V Indii sa šíri rapídnou rýchlosťou, infikovaných je takmer 140-tisíc ľudí

India - Zdroj: TASR/AP Photo/Ajit Solanki

NAÍ DILLÍ – V niekoľkých častiach Indie sa nový druh koronavírusu šíri rapídnou rýchlosťou a verejnosť by mala zostať ostražitá, uviedol v nedeľu premiér Naréndra Módí po tom, ako sa počet prípadov nákazy priblížil k 140.000. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

“Musíme chápať, že vírus je rovnako smrteľný dnes, ako bol na začiatku a preto musíme byť opatrní,” povedal Módí. Obyvateľom takisto poradil, aby naďalej nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali hygienu a vzájomné rozstupy. Tieto opatrenia označil za “naše zbrane na boj proti vírusu”.

Indické ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo v sobotu 48.661 nových prípadov infekcií a 705 úmrtí. Celkovo v Indii doposiaľ zaznamenali 1.385.522 prípadov nákazy ochorením COVID-19 a krajina je po Spojených štátoch a Brazílii treťou najzasiahnutejšou krajinou na svete.

Odborníci však varujú, že pre relatívne nízke testovanie obyvateľstva môže byť skutočný počet prípadov oveľa vyšší. Od polovice júna, kedy sa začali uvoľňovať karanténne opatrenia, počet nových prípadov narastá. Niekoľko regiónov opäť zaviedlo obmedzenia pohybu obyvateľstva, aby tak spomalili šírenie vírusu.