Politika Zahraničné Top

V Iráne to po zostrelení lietadla vrie. Davy vykrikovali: “Smrť diktátorovi!”

Žena, ktorá si prišla pripomenúť pamiatku obetí havárie ukrajinského lietadla hovorí s hliadkujúciom policajtom pred univerzitou v Teheráne. Zdroj: SITA / AP

TEHERÁN – Iránska vláda sa kvôli zostreleniu ukrajinského lietadla dostáva pod čoraz väčší tlak. Po sobote protesty v Teheráne pokračovali aj v nedeľu. O rozruch sa postaralo aj zadržanie britského veľvyslanca.

 

Po oneskorenom priznaní Iránu, že omylom zostrelil ukrajinské dopravné lietadlo, sa v Teheráne v nedeľu opäť konali protesty proti iránskemu vedeniu. Demonštranti vo viacerých mestách požadovali odstúpenie vrcholných politikov. “Klamete, ak hovoríte, že našim nepriateľom je Amerika. Náš nepriateľ je tu,” kričali desiatky ľudí pred univerzitou v Teheráne.

V umiernenom denníku “Etemad” sa objavil titulok: “Ospravedlňte sa a odstúpte.” Zodpovední ľudia sa podľa nich musia vzdať svojich postov. Bezpečnostné sily však aj v nedeľu použili proti stovkám demonštrantov slzotvorný plyn.

Na teheránskom námestí Valie-e Asr bola v pohotovosti poriadková polícia, ale aj policajti v civile. Na námestí odhalili veľkú čiernu zástavu s menami všetkých 176 ľudí, ktorí zomreli pri leteckom nešťastí. V univerzite, ale aj na iných miestach, hliadkovali početné policajné sily.

Trump varoval pred potlačením protestov

Americký prezident Donald Trump opäť varoval iránske vedenie pre krvavým potlačením demonštrácií. “Pre vedenie v Iráne – nezabíjajte vašich demonštrantov”, napísal na Twitteri. Svet “a čo je ešte dôležitejšie, USA” budú pozorne sledovať dianie v Iráne.

Vyzerá to však tak, že Trumpove varovania Irán neberie vážne. Na internete sa dnes objavili videá, ktorých autenticitu overili zahraničné agentúry. Na záberoch vidieť, že polícia zakročila proti demonštrantom nielen slzotvorným plynom, ale aj ostrou streľbou. Irán tieto informácie kategoricky odmietol.

Trump už vo svojom prvom príspevku v sobotu vyslovil podporu protestom a varoval Irán pred ďalšími masakrami demonštrantov. Narážal tým na krvavé potlačenie protestov z novembra minulého roka. Podľa Amnesty International bolo vtedy zabitých viac ako 300 ľudí.

Trump ďalej ubezpečil demonštrantov o jeho podpore – v tweete,  ktorý bol v angličtine a v jazyku fársí (perzský jazyk), ktorým sa hovorí v Iráne. Iránska vláda príspevok ostro kritizovala. Trump podľa nej nemá právo tweetovať v perzskom jazyku po tom, ako dlhé roky iránsky národ terorizoval vyhrážkami a sankciami, vyhlásil hovorca ministerstva zahraničia.

Ten ešte na sociálne sieti napísal: “Stojíte na strane Iráncov alebo proti nim, keď ste nechali pri teroristickej operácii zabiť nášho národného hrdinu?” Hrdinom myslel Kásema Solejmáního, ktorého začiatkom januára zabil americký dron.

Generál Kásem Solejmání, ktorého zabil americký dron. Zdroj: SITA / AP

Minister zahraničia si povolal britského veľvyslanca

Veľké diplomatické napätie vyvolalo aj zatknutie britského veľvyslanca Roba Macaira v Teheráne. V sobotu večer ho na krátku dobu zadržali. Londýnska vláda to kritizovala ako “urážlivé porušenie medzinárodného práva”. Aj splnomocnenec EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell v tejto súvislosti vyjadril znepokojenie a vyzval na zníženie napätia. Veľvyslanci majú v hostiteľskej krajine imunitu. Chráni ich pred trestným stíhaním.

Macaire sám napísal na Twitteri, že sa demonštrácií nezúčastňoval, ale bol na podujatí, kde si uctili pamiatku obetí zostreleného lietadla. Iránske ministerstvo zahraničia si ho predvolalo a oznámilo mu, že zúčastnenie sa na “nelegálnom podujatí” je proti diplomatickým predpisom. Účasť nemá nič spoločné s povinnosťami ako zástupcu jeho krajiny, hovorí sa v správe štátnej agentúry IRNA.

Trosky havarovaného lietadla. Pri katastrofe zomrelo 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP

Slzotvorný plyn proti demonštrantom

Irán po niekoľkodňovom popieraní v sobotu priznal, že ukrajinské lietadlo nehavarovalo kvôli technickej chybe, ale zostrelili ho raketou. Bolo to neúmyselné. Pri katastrofe zomrelo všetkých 176 ľudí na palube, vrátane mnohých Iráncov s dvojitým občianstvom. Už v sobotu sa konala prvá demonštrácia proti politickému a náboženskému vodcovi ajatolláhovi Alí Chameneímu. Tisíce ľudí skandovalo “smrť diktátorovi”. Polícia použila proti demonštrantom v Teheráne a ďalších mestách slzotvorný plyn.

Mohlo by vás zaujímať: