Spoločnosť Zahraničné Culture

V Karlových Varoch sa začal filmový festival, ocenenia aj Julianne Moorovú

V piatok 28. júna 2019 otvoril svoje brány 54. ročník Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Festival potrvá do 6. júla. Zdroj: TASR - Ján Proner

KARLOVE VARY – Na 54. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch uvedú približne 150 filmov z celého sveta. Od piatka si jeho návštevníci môžu pozrieť filmové novinky od viac ako 400 režisérov, filmárov a hercov. Tohtoročnú cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii získajú oscarové herečky Julianne Moorová a Patricia Clarksonová.

 

Približne tretina z celovečerných filmov je vo svetovej alebo európskej premiére. Snímky budú premietať v 14 kinosálach, ktoré sú rozmiestnené v uliciach Karlových Varov. Diváci festivalu budú mať tak možnosť navštíviť napríklad Mestské divadlo, hotel Pupp, Národní Dům, Kino Drahomíra, Lázně III alebo Divadlo Husovka.

Aj tento rok sú filmy rozdelené do súťažnej a nesúťažnej sekcie. Ocenenie získajú snímky z kategórie Hlavná súťaž, Na východ od Západu a Dokumentárne filmy. Nesúťažné filmy sú rozdelené do kategórií Horizonty a Iný pohľad, Imagina, Návraty k prameňom, Ľudia odvedľa, Prvé podanie, Polnočné filmy, České filmy a Pocty, tematické prehliadky a retrospektívy.

Na karlovarskom festivale ocenia aj hercov a tvorcov filmových snímok. Cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii si tento rok odnesú oscarové herečky Julianne Moorová a Patricia Clarksonová. Ocenenie je vyjadrením uznania hercom a tvorcom za ich inšpiratívnu prácu v oblasti svetovej filmovej tvorby. Cenu prezidenta MFF za prínos českej kinematografii prevezme kameraman Vladimír Smutný.

Karlovarský festival je od roku 1946 druhou najstaršou filmovou prehliadkou v Európe. V súčasnej dobe patrí k najvýznamnejším kultúrnym akciám v stredoeurópskom regióne.