Politika Kauzy Domáce

V kauze kupovania poslancov predvolali na výsluch viacero politikov. Vypovedala už aj Blahová

Policajti veľmi dôsledne vyšetrujú nové skutočnosti o údajnom kupovaní poslancov parlamentu z roku 2011, pričom na výsluch sú predvolaní viacerí politici. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

BRATISLAVA – Policajti veľmi dôsledne vyšetrujú nové skutočnosti o údajnom kupovaní poslancov parlamentu z roku 2011, pričom na výsluch sú predvolaní viacerí politici. Uviedla to dnes pre médiá opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS) s tým, že ona sama už v tejto veci vypovedala. “Výsluch bol vyčerpávajúci, trval niekoľko hodín,” povedala Blahová a dodala, že je spokojná s tým, ako vyšetrovatelia pracujú. “Je to naozaj vec, ktorá traumatizovala spoločnosť v tom čase a dôsledky tejto kauzy pociťujeme až dodnes,” dodala.

 

Predseda vládneho Smeru-SD Robert Fico zase dnes skonštatoval, že sa ho táto téma netýka. “Roky 2010 – 2011, to bola vláda Ivety Radičovej,” povedal Fico s tým, že ak niekto kupoval poslancov, bola to vtedajšia vládna koalícia. “My sme boli tí, ktorí sme hovorili o “Radičovej kóde”, o tom, ako si fotili lístky,” pripomenul a dodal, že predvolanie na výsluch nedostal.

Predseda vládneho Smeru-SD Robert Fico zase dnes skonštatoval, že sa ho táto téma netýka. “Roky 2010 – 2011, to bola vláda Ivety Radičovej,” povedal Fico. Zdroj: archív

Polícia opäť vedie trestné stíhanie

Polícia vo štvrtok potvrdila, že v kauze údajného kupovania poslancov parlamentu pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 opätovne vedie trestné stíhanie. “V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára a jeho snúbenice boli vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry zistené nové skutočnosti, oprávňujúce začať trestné stíhanie pre trestné činy podplácania a prijímania úplatku v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Informáciu o obnovení stíhania priniesol portál TV JOJ noviny.sk. Nezaradený poslanec Martin Poliačik totiž televízii povedal, že v súvislosti s prípadom vypovedal pred vyšetrovateľom.

Kauza sa týka roku 2011. O znovuzvolenie do funkcie generálneho prokurátora sa vtedy uchádzal Dobroslav Trnka. Nezvolili ho len o jeden hlas, pričom v tajnej voľbe vtedy získal aj hlasy poslancov koalície SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd. Voľbu sprevádzali podozrenia z kupovania poslancov.