Zahraničné Politika

V Kazachstane pokračujú protesty proti výsledku prezidentských volieb

Na snímke kazašskí policajti zatýkajú demonštranta počas protestuv meste Nursultan 9. júna 2019. Zdroj: TASR/AP

ALMA-ATA – Kazašská polícia zadržala v pondelok v hlavnom meste Alma-Ata ďalších najmenej 100 účastníkov úradmi nepovoleného zhromaždenia občanov nespokojných s výsledkami prezidentských volieb. Ich víťazom sa stal Kasym-Žomart Tokajev.

 

Ako informovala agentúra Interfax, námestie, kde sa protest konal, a priľahlé ulice sú uzavreté. Hliadkujú tam policajti, príslušníci zásahových jednotiek i vojaci Národnej gardy. Signál mobilnej siete je prerušovaný, dodal Interfax.

Podobný protest sa v Alma-Ate konal aj v nedeľu. Rovnaká akcia sa uskutočnila aj v meste Nursultan. Obe boli úradmi nepovolené a polícia na nich zadržala okolo 500 ľudí. Účastníci týchto zhromaždení žiadali bojkotovať prebiehajúce prezidentské voľby.

Volebná komisia v pondelok oznámila, že Tokajev sa s počtom 70,76 percenta hlasov stal víťazom prezidentských volieb. Jeho hlavný súper – opozičný kandidát Amiržan Kosanov – získal 16,2 percenta voličských hlasov.

Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo svojom hodnotení priebehu prezidentských volieb v Kazachstane poukázali na “nedostatok úcty voči základným právam – vrátane zadržiavania pokojných demonštrantov – a na početné nezrovnalosti počas volebného dňa”, ktoré “ukázali nedostatočný rešpekt voči demokratickým normám.”

Ich kolegovia, volební pozorovatelia zo Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS), počas volieb nezaznamenali nijaké závažné nedostatky, ktoré by boli mohli ovplyvniť výsledok hlasovania. Misia ŠOS vo svojom vyhlásení konštatovala, že predčasné prezidentské voľby v Kazachstane boli “transparentné, dôveryhodné a demokratické,” informovala agentúra TASS.

ŠOS je regionálna medzinárodná organizácia, ktorá bola založená v roku 2001 predstaviteľmi Číny, Ruska, Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizska a Uzbekistanu. Hlavnými cieľmi organizácie je posilnenie stability a bezpečnosti v širšom priestore, boj proti terorizmu, separatizmu a extrémizmu, boj proti obchodu s drogami, hospodárska spolupráca a partnerstvá v oblasti energetiky a vedeckej a kultúrnej spolupráce.

Predčasné prezidentské voľby v Kazachstane boli prvými za posledných 30 rokov po tom, ako Nursultan Nazarbajev v marci neočakávane odstúpil.

O funkciu prezidenta sa okrem Tokajeva, ktorého navrhol Nazarbajev a jeho strana Nur Otan (Svetlo vlasti), uchádzali poslanec Mažilisu (dolnej komory parlamentu) Žambyl Achmetbekov, poslankyňa Mažilisu Danija Jespajevová, novinár Amiržan Kosanov, kandidát Národnej demokratickej strany (Aul) zastávajúci záujmy vidieka Toleutaj Rachimbekov, kandidát navrhnutý Federáciou odborov republiky Amangeľdy Taspichov a autor desiatok kníh, kandidát Republikánskeho hnutia Orly veľkej stepi Sadybek Tugel.