Regióny Prešov

V Kežmarku vyrúbali stromy. Dôvod? Ohrozovali ľudí aj majetok

V Kežmarku museli vyrúbať stromy. ZDROJ: TASR

KEŽMAROK – Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti obyvateľov a ochrany majetku v týchto dňoch vyrúbali v Kežmarku viacero drevín. Informovala o tom samospráva s tým, že výrub drevín napadnutých grafiózou zrealizovali vo viacerých lokalitách.

 

Išlo napríklad o parky pri tanku a neďaleko hradu, v areáli Materskej školy Možiarska a tiež v lokalite Nižná brána. “Dreviny v parku pri tanku v letnom období vykazovali stratu vitality a presychanie koruny. Grafióza napadá pletivá, čo spôsobuje vysychanie konárov a postupne odumiera celý strom. Toto ochorenie sa rýchlo rozširuje, preto je dôležité takto napadnuté dreviny odstraňovať,” uvádza samospráva.

Vedúci oddelenia rozvoja mesta a výstavby na mestskom úrade Daniel Debre potvrdil, že doposiaľ vyrúbali osem stromov, je však potrebné odstrániť aj ďalšie, ktoré sú napadnuté grafiózou. Okrem spomínaných lokalít vyrúbu stromy aj na ulici Pod lesom a tiež na historickom cintoríne.

Mesto podľa Debreho plánuje zrealizovať náhradnú výsadbu, a to minimálne v počte dvoch kusov za jednu vyrúbanú drevinu. Sadiť ich budú na parcelách vo vlastníctve mesta počas ozdravného dňa v priebehu roka 2023.