Politika Zahraničné

V KĽDR bola rekordná neúroda. Milióny obyvateľov potrebujú humanitárnu pomoc

Dôsledkom neúrody je, že 10,9 milióna ľudí v Severnej Kórei potrebuje humanitárnu pomoc. (TASR/AP)

SOUL – Organizácia Spojených národov v stredu informovala, že úroda v Severnej Kórey bola vlani najhoršia za posledných viac ako desať rokov. Príčinou neúrody boli prírodné katastrofy v kombinácii s nedostatkom ornej pôdy a neefektívnymi metódami poľnohospodárstva. Informovala o tom agentúra AFP.

KĽDR, na ktorú medzinárodné spoločenstvo uvalilo sankcie v dôsledku jej jadrového a balistického programu, už roky trpí chronickým nedostatkom potravín.

Po vlaňajšom neúrodnom roku sa deficit potravín ešte zvýšil. Dôsledkom neúrody je, že 10,9 milióna ľudí v Severnej Kórei – 43 percent z celkového počtu obyvateľov – potrebuje humanitárnu pomoc. AFP s odvolaním sa na OSN dodala, že je to o 600-tisíc odkázaných osôb viac ako vlani, čím sa zvyšuje riziko podvýživy a chorôb.

Kým počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc stúpol, OSN bola vzhľadom na nedostatok financií od donorov nútená znížiť počet osôb, ktorým je schopná pomôcť -, a to zo šiestich miliónov na 3,8 milióna.

Niektoré agentúry OSN boli pre tento nedostatok financií nútené obmedziť rozsah svojich programov či dokonca zastaviť ich. Koordinátor OSN pre Severnú Kóreu Tapan Mišra však vyzval darcov nedovolili, aby sa politické úvahy stali prekážkou pre ich reakciu na potreby v humanitárnej oblasti. Upozornil, že cena za “našu neschopnosť reagovať (na ohrozenie ľudského života) je nemerateľná”.