Politika Zahraničné

V lietadle s Andrejom Babišom sa strieľalo

Na palube lietadla, v ktorom mal letieť Andrej Babiš, padol výstrel. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRUSEL (redakcia) – Na palube českého vládneho špeciálu, ktorým sa v utorok večer vracal český premiér Andrej Babiš z mimoriadneho summitu EÚ do Prahy, sa ešte pred odletom z Bruselu ozval výstrel. Na vine mala byť chyba jedného z členov ochranky pri manipulácii so zbraňou, uvádza na svojej webstránke televízia TV Nova s tým, že incident už preveruje česká Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS).

Babišovi ani nikomu inému z dovedna 22 ľudí na palube sa nič nestalo. K výstrelu došlo krátko po tom, ako český premiér do lietadla nastúpil a stroj sa chystal vzlietnuť. Člen ochranky omylom vystrelil vo chvíli, keď svoju zbraň v súlade s predpismi vybíjal a chcel ju odovzdať posádke lietadla, píše portál Aktuálně.cz, ktorého spravodajca bol v čase výstrelu v lietadle a celý incident videl.

Česká delegácia následne z Bruselu odletela po prehliadke lietadla a vylúčení, že by vystrelená guľka v špeciáli spôsobila škody. “Guľku sme našli. Nijako nepoškodila trup lietadla,” informoval cestujúcich kapitán lietadla zhruba po hodine čakania. Podľa informácií, ku ktorým sa dodal portál Aktuálně.cz, zasiahla iba vozík s jedlom.

K podobnej udalosti došlo aj v roku 1994. Aj vtedy mal výstrel na svedomí člen ochranky vtedajšieho ministra dopravy Antonína Baudiša. Pri lete zo Švédska zbraň vystrelila a projektil prerazil podlahu lietadla TU-154. Čo bolo horšie, guľka prerazila aj nádrž a palivo zaplavilo nákladný priestor stroja.