Zahraničné Spoločnosť Politika

V Maďarsku hrozia učitelia celonárodným štrajkom, vláde určili jasné podmienky

Zdroj: AP Photo/Francisco Seco

BUDAPEŠŤ – Odborová organizácia pedagógov (PSZ) pohrozila v pondelok v Budapešti jesennou demonštráciou i januárovým celoštátnym štrajkom. Podľa agentúry MTI dala predsedníčka PSZ Zsuzsa Szabóová vláde termín na splnenie požiadaviek učiteľov do 22. novembra, keď je v Maďarsku deň verejného školstva.

 

Predsedníčka informovala, že o tom rozhodol v nedeľu zjazd tejto odborárskej organizácie. Pedagógovia podľa jej slov požadujú v prvom rade riešenie miezd a zníženie pracovného zaťaženia.

Podľa slov Szabóovej učitelia po roku neúspešných vyjednávaní už stratili trpezlivosť. Preto sa rozhodli, že budú protestovať a v prípade potreby aj štrajkovať.“Bez kvalitného vzdelávania bude ohrozená aj konkurencieschopnosť krajiny. Je neprijateľné, aby mzdy maďarských pedagógov boli o 38 percent nižšie ako priemer vysokoškolsky vzdelaných ľudí,” zdôraznila.

Maďarsko zrejme čaká ďalšia vlna protestov. Zdroj: Zsolt Szigetvary/MTI via AP

Podpredseda PSZ Tamás Totyik pri otvorení nového školského roka 2019/2020 začiatkom septembra povedal, že situáciu v maďarskom verejnom školstve charakterizujú preťažení pedagógovia, nízke platy a obrovský nedostatok učiteľov.

Podpredseda PSZ označil za najväčší problém ohodnotenie pedagógov. “Podľa platných mzdových tabuliek dostane nastupujúci učiteľ nižšiu mzdu než kvalifikovaný robotník,” dodal s tým, že napríklad predavač so šesťhodinovým pracovným časom dostane 280.000 forintov (848 eur), pričom začínajúci učiteľ dostane iba 132.000 forintov (400 eur).

Cieľom vlády je vraj pomoc rodinám

Minister ľudských zdrojov Miklós Kásler na oficiálnom otvorení nového školského roka v Sárvári vo Vašskej župe povedal, že cieľom a úlohou vlády je všestranne pomáhať rodinám, ktoré vychovávajú deti, usilovne sa učiacim deťom i oddaným pedagógom.

Na podujatie v miestnej základnej škole sa chceli dostať aj zástupcovia Demokratických odborov pedagógov (PDSZ) s transparentmi, ktorými chceli protestovať proti súčasnému stavu verejného školstva, avšak bezpečnostná služba ich nevpustila.Minister pre inovácie a technológie László Palkovics vtedy pedagógom odkázal, že vláda už pracuje na vytvorení konkurencieschopného kariérneho modelu učiteľského povolania.