Politika Zahraničné

V Minsku zmizla opozičná predstaviteľka Maryja Kalesnikavová

Zdroj: TASR / AP

MINSK – Poprednú predstaviteľku bieloruskej opozície Maryju Kalesnikavovú zadržali v pondelok v centre Minska neznámi muži a odviezli v mikrobuse. Informoval o tom bieloruský spravodajský portál Tut.by, ktorý o zadržaní informovala jedna jeho čitateľka.

 

“Kráčala som po ulici, keď som začula zvuk telefónu padajúceho na zem a dupanie. Otočila som sa a zbadala ľudí v civile a v maskách, ako tlačia Maryju do mikrobusu,” povedala pre Tut.by čitateľka – svedkyňa zadržania.

K incidentu došlo približne o 10.05 h miestneho času (09.00 h SELČ) pri Národnom umeleckom múzeu v Minsku.

Hovorca Koordinačnej rady Anton Rodnenkov pre Tut.by tesne po zadržaní uviedol, že nevie, kde sa Kalesnikavová nachádza. O jej zadržaní sa podľa vlastných slov dozvedel z Tutu.

Dodal, že bude zisťovať, kde sa nachádza. Odvtedy sa však nie je možné skontaktovať ani s ním, dodal server Tut.by.

“Kde sa Maryja a Anton nachádzajú, neviem. Nemôžeme sa s nimi skontaktovať,” povedal člen Koordinačnej rady Maxim Znak. Okrem nich sa nie je možné dovolať ani ďalším dvom vedúcim predstaviteľom tejto opozičnej organizácie.

Cichanovská obvinila bieloruských predstaviteľov

Bieloruské ministerstvo vnútra, tamojší Vyšetrovací výbor i Výbor pre štátnu kontrolu (KGK) v pondelok odmietli tvrdenia, že zadržali členov opozičnej koordinačnej rady vrátane Maryje Kalesnikavovej. Informovali o tom spravodajské portály Mediazona.ru a RIA Novosti.

Predtým sa objavila správa, že v pondelok v centre Minska neznáme osoby donútili Kalesnikavovú, aby nastúpila do mikrobusu s nápisom “Suviaz” (Spoje), ktorým ju odviezli na neznáme miesto. Momentálne nie je známe, kde sa táto opozičná aktivistka nachádza.

Od rána neskorého predpoludnia nevie koordinačná rada nadviazať telefonické spojenie ani so svojím tlačovým tajomníkom Antonom Radňankovom a výkonným tajomníkom rady Ivanom Kravcovom.

Koordinačná rada pre pokojné odovzdanie moci v Bielorusku vznikla z iniciatívy Sviatlany Cichanovskej, ktorá bola hlavnou súperkou úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka v augustových prezidentských voľbách. Bezprostredne po voľbách Cichanovská z Bieloruska ušla do Litvy.

V súvislosti so vznikom koordinačnej rady začali bieloruské úrady trestné stíhanie.

Stíhaní sú takmer všetci členovia predsedníctva koordinačnej rady: právnička Lilija Vlasovová je stíhaná pre daňové úniky, vedúci štrajkového výboru továrne MTZ na výrobu traktorov Siarhej Dylevskij je stíhaný v dvoch kauzách za porušenie zákona o zhromažďovaní, zadržaná bola aj Cichanovskej splnomocnenkyňa Voľha Kavalkovová, ktorú neskôr donútili opustiť krajinu. Z Bieloruska odišiel aj ďalší člen predsedníctva koordinačnej rady, bývalý minister kultúry Pavel Latuška.

Cichanovská obvinila za zmiznutie Kalesnikavovej bieloruské vedenie, ktoré sa takto – podľa nej – usiluje zabrániť aktivitám opozičných organizácií.

Litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius vo svojom tvíte kritizoval bieloruské vedenie, pričom poukázal na to, že “namiesto rozhovoru s obyvateľmi Bieloruska sa ich odchádzajúce vedenie snaží cynicky eliminovať jedného po druhom”. Únos Kalesnikavovej v centre mesta Minsk označil litovský minister za “hanbu”, pričom dodal, že “v Európe 21. storočia sa používajú stalinistické metódy NKVD”. Zdôraznila, že Kalesnikavová “musí byť okamžite prepustená”.

Masové protesty v Bielorusku trvajú od zverejnenia výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta. Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, v týchto voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil s vyše 80 percentami hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov.

Kritici však tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované. Uznať výsledky volieb odmietla aj Európska únia.

 

Sviatlana Cichanovská. Zdroj: SITA / AP