Regióny Prešov Žilina Poprad

V najvyšších polohách Vysokých Tatier malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Ráno bolo na horách jasno a mrazivo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -14 do -5°C. Ako informuje Horský záchranná služba, po sobotňajšom veternom dni sa dnes vietor utíšil, na hrebeňoch fúkal vietor západných smerov s rýchlosťou do 5 m/s.

 

Za posledných 24 hodín pripadlo miestami do jedného centimetra nového snehu. Súvislá snehová pokrývka je od výšky približne 1200 m n.m., jej výška je od poprašku do 15 cm, v Tatrách nad 2000 m n.m. dosahuje 10 až 70 cm. Vďaka predchádzajúcemu vetru je však veľmi nerovnomerne rozložená, na záveterných miestach, najmä severovýchodných, východných a juhovýchodných, sú vytvorené snehové dosky, vankúše a preveje.

V najvyšších polohách Vysokých Tatier nad 2000 m n. m. trvá malé lavínové nebezpečenstvo, to znamená 1. stupeň z 5-dielnej stupnice. Vo vysokohorských žľaboch a muldách, najmä severovýchodných, východných a juhovýchodných expozícií, sú na staršom snehu naviate snehové dosky a vankúše s výškou snehu od 20 do 50 cm. Uvoľnenie lavíny je v strmom až extrémnom teréne spomenutých orientácií možné pri veľkom dodatočnom zaťažení. Spontánne lavíny sa s výnimkou splazov neočakávajú. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.