V najvyšších polohách Vysokých Tatier platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

POPRAD – V najvyšších polohách Vysokých Tatier (nad 2300 m n.m.) platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Nebezpečné v týchto polohách sú najmä záveterné J a JV svahy, kde silný vietor počas posledných dní ukladal sneh do vankúšov a dosiek, ktoré je možné na veľmi strmých svahoch uvoľniť veľkým dodatočným zaťažením.

Pod takýmto zaťažením sa rozumie výstup lyžiarov bez rozostupov, pád lyžiara alebo peší výstup turistov. V ostatných polohách a pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1 stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Tu sneh vplyvom oteplenia a následného ochladenia stvrdol a zmrzol. Samovoľné lavíny sa nepredpokladajú.

Dnes ráno bolo na horách jasné počasie s dohľadnosťou až 50 km. Na horách pretrvávajú nízke teploty. Ranná teplota sa pohybovala od -15°C v najvyšších polohách po -4°C v stredných polohách. V najvyšších polohách fúkal čerstvý nárazový vietor do 10 m/s ( 36 km/h ). Povrch snehovej pokrývky je tvorený starým snehom ktorý je po zmrznutí tvrdý až ľadový, na niektorých miestach je vytvorená silná kôra.

Vo vysokých polohách (nad 2300 m n.m.) je povrch snehu na náveterných stranách zmrznutý až ľadový, na záveterných stranách vetrom ubitý do dosiek rôznej tvrdosti. Na hrebeňoch sú vytvorené veľké preveje. Horská záchranná služba upozorňuje verejnosť na veľké nebezpečenstvo pošmyknutia sa.

Viac o téme: hory, lavína, lavínové nebezpečenstvo, Slovensko, Vysoké Tatry, výstraha

Súvisiace články