Zahraničné

V Nemecku dnes bude rušno. Ľavicoví radikáli zaplnia ulice

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN / HAMBURG – Radikálne ľavicové skupiny ohlásili na stredu ďalšie z “revolučných prvomájových demonštrácií” v nemeckých mestách Berlín a Hamburg. Predovšetkým v juhovýchodnej časti Nemecka sa medzitým očakávajú zhromaždenia viacerých pravicových zoskupení a strán, ako aj protidemonštrácie, uviedla v utorok tlačová agentúra DPA.

 

Podujatie krajných ľavičiarov v Hamburgu sa má konať pod heslom “Spoločne proti vykorisťovaniu do revolučnej ofenzívy”. Stojí za ním organizácia Rote Aufbau, ktorú nemecké orgány zaraďujú medzi spolky s násilným zameraním. Účasť na demonštrácii nahlásilo približne 1000 ľudí.

V Berlíne sú naplánované na Sviatok práce viaceré zhromaždenia, ako aj veľká pouličná slávnosť Myfest v mestskej časti Kreuzberg. Vo večerných hodinách sa majú ľavicoví anarchisti stretnúť na “revolučnej” demonštrácii so začiatkom v štvrti Friedrichshain.

Pri dávnejších akciách tohto druhu, ktoré niekedy prilákali aj viac než 10.000 účastníkov, dochádzalo pravidelne k potýčkam medzi výtržníkmi a políciou. V posledných rokoch je však násilie na ústupe, konštatovala DPA.

Na bezpečnosť bude tentoraz v Berlíne dohliadať takmer 5500 policajtov, z ktorých časť presunú z iných spolkových krajín Nemecka. Viac ako tisíc ľavicových demonštrantov sa zišlo v berlínskej časti Wedding už v utorok, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s rastúcimi cenami nájomného v hlavnom meste.