Domáce

V NR SR neexistuje reálna sila, ktorá by bránila slobody občanov, tvrdí Miškov

BRATISLAVA – V parlamente dnes neexistuje podľa strany Skok reálna sila, v pravici ani v ľavici, ktorá by dokázala brániť slobody občanov a princípy sekulárneho štátu, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo. Ako povedal predseda strany Skok Juraj Miškov, dnes neexistuje politická strana, ktorá by oficiálne bola proti odluke cirkví od štátu. „Utorkové hlasovanie o finančnej odluke cirkví od štátu však odhalilo pokrytectvo väčšiny slovenských politikov, ktorí jedno hovoria, ale opačne konajú. Je dôležité, aby si to voliči zapamätali,” dodal Miškov.

Poslanci Skoku v utorok nepochodili v parlamente s návrhom na finančnú odluku cirkví od štátu. „Za návrh zákona nehlasovali poslanci Smeru, SDKÚ-DS, Siete, Mostu-Híd a ani niektorí poslanci, ktorí mali odluku štátu od cirkví vo svojich politických programoch, napríklad poslanci KDH (odluku mali v programe v roku 2006), či nezaradený poslanec Daniel Lipšic,“ upozornil predkladateľ návrhu Daniel Krajcer. Za zákon o odluke cirkví od štátu hlasovalo 16 poslancov zo 150. “Potvrdilo sa, že vyše 80 % poslancov v dnešnom parlamente zastupuje buď Smer, alebo klony KDH,” povedal Krajcer.

Plénum NR SR sa v utorok zaoberalo opozičným návrhom zákona a odluke cirkví od štátu. Cirkvi na Slovensku budú ako doteraz financované priamo zo štátneho rozpočtu, keďže parlament nepodporil novelu zákona o dani z príjmov, v ktorej finančnú odluku cirkví od štátu presadzovali poslanci Daniel Krajcer, Martin Chren, Juraj Miškov a Jozef Kollár. Odluka cirkví od štátu sa v podobe zákona dostala do slovenského parlamentu po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska.