Regióny Prešov Stará Ľubovňa

V obci chcú zvýšiť mieru triedenia komunálneho odpadu o 20 percent

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

PLAVNICA – V obci Plavnica neďaleko Starej Ľubovne chcú zvýšiť mieru triedenia komunálneho odpadu o dve desiatky percent. Na tento zámer získala samospráva takmer 450.000 eur z európskych fondov v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia. Marcela Kyšelová z tamojšieho obecného úradu potvrdila, že súčasťou projektu sú stavebné práce i technické vybavenie.

 

Jedným z cieľom zámeru je príprava na opätovné použitie a recykláciu odpadu a tiež podpora predchádzania jeho vzniku. “Súčasťou technického vybavenia sú nové kontajnery, nájazdová váha, náves na traktor, náves s nosičom kontajnerov i traktor s čelným nakladačom a príslušenstvom,” vymenovala Kyšelová.

Projekt začali v Plavnici realizovať už v roku 2018, finalizácia je naplánovaná na jeseň tohto roku. V súčasnosti je miera triedenia odpadu v obci s viac ako 1600 obyvateľmi na úrovni 64,43 percenta. “Po realizácii projektu je predpoklad, že sa zvýši o ďalších 20 percent,” dodala Kyšelová. Celkové náklady sú na úrovni 474.000 eur.