Domáce Politika

V období totality bolo pre nás Rakúsko pohľadom na slobodný svet, tvrdí Čaputová

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen na tlačovej konferencii po stretnutí v paláci Hofburg 30. augusta 2019 vo Viedni. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

VIEDEŇ/BRATISLAVA  – Rakúsko bolo v období totality pre Slovákov nádejou, že slobodný svet za ostnatým drôtom existuje. Preto je povinnosťou slobodu si chrániť. Na prvej oficiálnej návšteve Rakúska to v piatok povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň vo viedenskom Hofburgu poďakovala rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi za to, že ako susedia pred 30 rokmi podali Rakúšania Slovákom pomocnú ruku.

 

“Ďakujeme za otvorenie hraníc našim občanom, čo tiež významne prispelo k pádu železnej opony a návratu slobody a demokracie do našej časti Európy. Chcem vás uistiť, že Slovensko nezabúda a nesmierne si vaše vtedajšie rozhodnutia váži. Aj preto je dnes našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme si našu slobodu chránili,” povedala Čaputová s dôvetkom, že je presvedčená, že obe hlavy štátov vedia svojim občanom ponúknuť alternatívu, ktorá prináša slušnosť, spravodlivosť a vecný tón v politike, a to bez nenávisti, neznášanlivosti a populizmu.

S Van der Bellenom sa zhodli, že oba národy spája oveľa viac než len spoločná hranica. Podľa Čaputovej patrí Slovensko a Rakúsko medzi najviac integrované stredoeurópske štáty. “Naše bilaterálne vzťahy sú aj vďaka členstvu v Európskej únii najlepšie od ich vzniku. A nie sú to len slová, ale množstvo konkrétnych projektov v infraštruktúre, kultúre, vzdelávaní, ako aj veľmi intenzívna hospodárska spolupráca,” povedala prezidentka.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen sa rozprávajú počas stretnutia v paláci Hofburg 30. augusta 2019 vo Viedni. Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

Rakúske firmy zamestnávajú desaťtisíce ľudí na Slovensku

Rovnako pripomenula, že rakúske firmy v súčasnosti zamestnávajú viac ako 45-tisíc ľudí na Slovensku a zároveň tisíce Slovákov a Sloveniek našlo uplatnenie v Rakúsku.

Čaputová sa s Van der Bellenom rozprávala aj o ekologických témach. “Obidve naše krajiny sa tiež ako jediné v celom regióne prihlásili k bezuhlíkovej budúcnosti do roku 2050 a prijímajú konkrétne opatrenia. Myslím si, že sme s pánom prezidentom našli veľkú zhodu v tom, že chceme našu osobnú spoluprácu v tejto oblasti ďalej rozvíjať,” dodala.

Zároveň rakúskeho kolegu pozvala na návštevu Slovenska.