Regióny Stará Ľubovňa

V okrese Stará Ľubovňa zatvorili päť škôl v súvislosti s ochorením COVID-19

Zdroj: staralubovna.sk

STARÁ ĽUBOVŇA – V súvislosti s ochorením COVID-19 zatvorili v okrese Stará Ľubovňa od pondelka päť škôl. Pre TASR to potvrdil primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko s tým, že v pondelok zasadal aj okresný krízový štáb.

 

„Tesne pred nástupom do školy 27. augusta sme všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov dali otestovať na ochorenie COVID-19, pričom všetci mali negatívny výsledok. Minulý piatok a sobotu sa však potvrdili dva pozitívne prípady u pedagogických zamestnancov najväčšej základnej školy na Komenského ulici, ktorá má vyše 600 žiakov a 80 zamestnancov,“ uviedol Tomko. Podľa neho išlo o učiteľov druhého stupňa s tým, že boli identifikované aj úzke kontakty a školu teda od pondelka zatvorili. Ako ďalej priblížil, od pondelka je z preventívnych dôvodov zatvorená aj Základná škola na Levočskej ulici.

Keďže žiaci spomínaných škôl navštevujú aj Základnú umeleckú škola Jána Melkoviča, tak po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva zatvorili aj túto školu.

Primátor podotkol, že jeden pozitívny prípad na ochorenie COVID-19 sa objavil aj v Dome sv. Anny – v sociálnom zariadení pre deti, mladých a dospelých so zdravotným znevýhodnením, ktoré je v  zriaďovateľskej pôsobnosti gréckokatolíckeho biskupského úradu. Od pondelka je teda zariadenie aj so Špeciálnou základnou školou sv. Anny, ktorá je jeho súčasťou, zatvorené.

Rovnako aj v obci Plavnica, okres Stará Ľubovňa, pristúpili k zatvoreniu základnej školy, kde podľa primátora prebieha intenzívne dohľadávanie úzkych kontaktov, keďže je tam určité podozrenie.

Tomko dodal, že na krízovom štábe riešili aj zvýšenú kapacitu testovania na nový koronavírus. Pred Ľubovnianskou nemocnicou je zriadené odberové miesto, kde sa intenzívne testuje. Podľa primátora sa tento týždeň  pristúpi k testovaniu tých, ktorí boli identifikovaní ako úzke kontakty a najneskôr vo štvrtok (10. 9.) by mali mať výsledky, ktoré umožnia prijať ďalšie rozhodnutia.

„Z preventívnych dôvodov sme zrušili aj väčšie kultúrne podujatia, ktoré mali byť organizované v meste Stará Ľubovňa v septembri a uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej,“ uzavrel Tomko.