Spoločnosť Domáce

V otázkach posilňovania práv žien v spoločnosti sa podľa Beňovej vôbec neposúvame

TASR - Andrej Galica

BRATISLAVA – V otázkach rovnosti či dokonca posilňovania práv žien v spoločnosti sa podľa europoslankyne Moniky Beňovej v poslednom období vôbec neposúvame. Naopak, v mnohých oblastiach sa, bohužiaľ, akoby vraciame späť do minulosti.

 

„Týka sa to priepastných rozdielov v mzdovom ohodnotení, čo následne negatívne ovplyvňuje výšku dôchodkov, či výrazne nerovnocenného zastúpenia žien v riadiacich pozíciách v súkromnej ako aj vo verejnej sfére,“ uviedla Beňová. Európsky parlament deklaruje, že zásady rodovej rovnosti bude striktne uplatňovať vo svojej činnosti. Výsledkami týchto snáh sa budú poslanci zaoberať na úvod tohtotýždňového plenárneho zasadnutia, avizovala europoslankyňa v tlačovej správe, ktorú poslala agentúre SITA. „Hoci ženy predstavujú viac ako polovicu zamestnancov Európskeho parlamentu, na najvyššej politickej a administratívnej úrovni zďaleka nie sú zastúpené v primeranom počte,“ priblížila europoslankyňa. Platí pritom, že práve Európsky parlament by mal ísť v tejto oblasti príkladom.

Ako ďalej podotkla, otázky týkajúce sa rodovej rovnosti sú dlhodobo pri tvorbe politík či už na európskej alebo národnej úrovni prakticky prehliadané. „Zďaleka pritom nejde o formalitu. Posilňovanie rovnosti medzi mužmi a ženami predstavuje nepretržitý proces spojený so systematickým úsilím v mnohých oblastiach. Táto téma si zaslúži omnoho väčší priestor aj v súvislosti s nadchádzajúcimi eurovoľbami,“ uzavrela Beňová.