Zahraničné

V Paraguaji museli pre záplavy evakuovať približne 70 000 rodín

ASUNCIÓN – Približne 70.000 rodín v Paraguaji muselo opustiť svoje príbytky v dôsledku prívalových dažďov a podľa meteorológov hrozí, že v nadchádzajúcich týždňoch zaplaví hlavné mesto Asunción. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

Hladina rozvodnenej rieky Paraguaj sa denne zvýši o štyri až päť centimetrov a podľa oficiálnych údajov hydrometeorologického ústavu dosahuje výšku len 46 centimetrov pod úrovňou “katastrofy”. Prekročenie hladiny by malo “veľmi vážny vplyv” na niektorých obyvateľov Asunciónu, ktorí sa presťahovali do povodňovej oblasti, uviedol v nedeľu zástupca riaditeľa hydrometeorologického ústavu Nelson Perez. Dodal, že vodovodný systém v meste upchali odpadky, čo záplavy zhoršilo.

Podľa oficiálnych údajov povodne postihli v Asuncióne približne 40.000 ľudí. Ďalších 10.000 ľudí bolo vysídlených v meste Pilar pri južnej hranici s Argentínou. Vláda mobilizovala ozbrojené sily, aby pomohla vysídleným obyvateľom presťahovať sa do dočasných prístreškov. Stovky rodín sa však rozhodli zostať vo svojich zaplavených domoch.