Domáce Šport

V Paríži korunovali nového kráľa Tour de France. V šialenom špurte poslednej etapy skončil Sagan tretí

Kráľom Tour de France 2020 je Tadej Pogačar. Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Neskutočný, šialený, nadpozemský. Časovka Tadeja Pogačara v 20. etape Tour de France bola jednou z najúžasnejších individuálnych športových výkonov 21. storočia. A možno vôbec najlepšou v povojnovej histórii týchto pretekov.

 

To, čo predviedol 21-ročný slovinský cyklista je mimo chápania. Nad jeho výkonom neveriacky krútia hlavou nielen cyklistickí odborníci, tréneri, samotní pretekári, ale aj lekári a športoví analytici. Bolo to niečo tak výnimočné, že aj jazdci, ktorí už mali časovku dávno za sebou, namiesto regenerácie a odchodu na hotel iba v nemom úžase postávali pred televíznymi obrazovkami a sledovali, čo to Pogačar predvádza na Planine krásnych dievčat.

Ohromujúce bolo tiež sledovať tváre cyklistov z tímu Jumbo – Visma, Wouta van Aerta a Toma Dumoulina, ktorí ani nedýchali a boli v totálnom šoku z toho, ako ich drzí mladík pripravil o “ich” žltý dres. Pogačar totiž posunul cyklistiku do inej dimenzie. Kráľ Tadej I, ako ho premenovali slovinské médiá, tak v Paríži zasadne na trón ako najväčší z najväčších. Ani doposiaľ najlepší cyklista všetkých čias Eddy Merckx nezískal na Tour de France biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov, bodkovaný pre najlepšieho vrchára a žltý pre celkového víťaza.

A ak by sa bodovali všetky etapy rovnako a vypustili sa špurtérske prémie, vyhral by Pogačar s prehľadom aj bodovaciu súťaž a mal by tiež zelený dres. Navyše, na Tour vyhral aj tri etapy. Jednoducho – predviedol One Man Show. “Myslím si, že sa mi sníva, akoby mi išla vybuchnúť hlava. Je to šialené. Bol som šťastný za druhé miesto a teraz mám žltý dres. Je mi ľúto Primoža, absolvoval veľmi dobrú Tour, počas celého priebehu bol najlepší a jeho tím odviedol výbornú prácu, no dnes mal zlý deň,” povedal Roglič.

Na všemožné analýzy Tour bude ešte času dosť v najbližších týždňoch, preto sa ešte venujme poslednej etape v Paríži, kde sa už klasicky na Elyzejských poliach finišovalo v kráľovskej špurtérskej etape. Vyhrať tu je pre cyklistov takisto niečím výnimočným. So Slovákov sa to doposiaľ podarilo iba Jánovi Svoradovi. Peter Sagan mal ešte síce teoretickú šancu zobrať Samovi Bennetovi zelený dres, no to by musel na špurtérskej prémii získať 20 bodov za víťazstvo a triumfovať aj v cieli. Bennett by si zároveň nesmel pripísať viac ako 14 bodov, čo bolo iba málo pravdepodobné.

 

Aj preto sa išlo v úvode pomaly, exhibične, úsmevy sa rozdávali na všetky strany, pripíjalo sa šampanským a cyklisti sa rozprávali medzi sebou ako na jarmoku. Iba v tíme Jumbo – Visma bola atmosféra ako na kare, čo je po totálnom zlyhaní ich lídra Primoža Rogliča pochopiteľné. Takmer tri týždne kontrolovali všetko a všetkých, aby vo finále boli “iba” druhí…

Tímu snov s van Aertom, Dumoulinom, Rogličom, Georgom Bennettom, Robertom Gesinkom, Seppom Kuusom, Tonym Martinom ostali iba oči pre plač. “Pracovali sme na tom tri týždne. Boli sme pripravení to dokončiť, ale zdolal nás Pogačar,”skonštatoval šokovaný Wout van Aert. “Uvidíme, ako sa s tým vyrovnám,” povzdychol si Roglič, druhý muž celkového poradia.

Má to však aspoň jednu výhodu. O tých druhých sa zvyčajne po pár týždňoch už nehovorí a zabúda sa kto to bol. No v prípade Tour de France 2020 si všetci budú veľmi dobre a dlho pamäť, kto bol druhý za Pogačarom. A aj prečo. Hoci sa možno zdá, že chválospevy na adresu mladého Slovinca sú prehnané a je ich až príliš veľa, treba si uvedomiť kde, v akej konkurencii a akým spôsobom Pogačar triumfoval.

Tri týždne na bicykli v najťažších cyklistických pretekoch planéty, ktoré sa tento rok išli v úplne iných podmienkach, ako v minulosti a na trati, aká nemá na Tour obdoby. Navyše, Pogačar bol druhým najmladším víťazom Tour v jej vyše 100-ročnej histórii a po vojne od roku 1945 je suverénne najmladší.

Do Paríža tak prišiel Pogačar na špeciálnom žltom bicykli Colnago, ktorý mal zaujímavú históriu. Majiteľ firmy, ktorá ho vyrába, 88-ročný Ernesto Colnago, ho z talianskej poverčivosti dal nastriekať na žlto deň pred časovkou u seba doma. Nikomu však nič nepovedal – ani tímu, ani Pogačarovi. Až po víťaznej časovke v noci na nedeľu ho zabalili a doviezli do Francúzska, kde v ho ešte ráno skladali.

Prekvapenie pre Pogačara a spol. pri raňajkách bolo preto možno ešte väčšie, ako jeho celkový triumf. Je zaujímavé, že Ernesto Colnago robí bicykle viac ako 70 rokov, no až teraz, vôbec po prvýkrát, má víťaz Tour de France jeho bicykel. Paradoxom je, že firmu starý pán aktuálne predáva.

Po exhibičnej jazde do Paríža sa v uliciach hlavného mesta Francúzska začalo konečne niečo diať. Tempo sa výrazne zrýchlilo a očakával sa súboj o body v poslednej špurtérskej prémii. Bola to ale zvláštna situácia, keďže na Champs Elysees neboli oproti minulým rokom takmer žiadni fanúšikovia. Atmosféra bola preto na poslednú etapu Tour de France dosť komorná.

Saganovou prioritou bola samotná etapa, no za určitých okolností by mohol ešte podkúriť Bennettovi. Prémia však napokon nezaujímala ani Sagana, ani Bennetta ani Trentina a všetci v pokoji šetrili sily na záverečný špurt. Po prvýkrát, čo prišiel Sagan do Paríža, nemal na sebe zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže. Ešte bol však v hre etapový triumf.

Od roku 1975 vyhrali v Paríži cyklisti zo štrnástich krajín, aktuálne boli najväčšími favoritmi Belgičan van Aert, Ír Bennett, Nór Kristoff, Talian Trentin, Nemec Cees Bol ale aj Peter Sagan. Špurt bol do kopca a na kockách. Chuť prekaziť to všetkým preferovaným favoritom chcelo kvarteto Greg van Avermaet, Max Schchmann, Luc Perichon a Connor Swift, ktoré bolo v úniku a držalo si 15-sekundový odstup.

Z úniku nebolo tri kilometre pred cieľom nič, prišlo tak na plánovaný hromadný špurt. Sagan ostal vpredu sám a musel si opäť všetko pripravovať sólo. Nič príjemné. Špurt bol úchvatný a diabolský. V 70-kilometrovej rýchlosti do kopca, kde bol najsilnejší opäť Sam Bennett. Peter Sagan sa síce snažil a bol hneď za Írom, no už nemal na viac, ako na tretie miesto. Druhý bol majster sveta Mads Pedersen. Bennett tak potvrdil, že na Tour de France mu zelený dres patrím právom. Bol jednoducho najlepším špurtérom.

“Je to neuveriteľné, je šialené, že som víťaz Tour de France. I keby som prišiel druhý alebo nižšie v celkovom poradí, aj tak by bolo pekné byť tu. Toto je ale úplný vrchol, nedokážem to opísať slovami. Dnes to bol veľmi špeciálny deň s mojim tímovými kolegami. Konečne som mal čas sa s nimi na bicykli porozprávať. Po iné dni sme naplno pretekali. Myslím si, že mi dnes gratulovali všetci pretekári z pelotónu. Tento šport je úžasný,” povedal šťastný Pogačar , ktorý si na pódiu prevzal žltý, biely i bodkovaný dres.

Výsledky 21. etapy (Mantes-la-Jolie – Elyzejské polia, Paríž, 122 km)

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep) 2:53:32 h, 2. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 4. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates), 5. Elia Viviani (Tal./Cofidis), 6. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 7. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal), 8. Hugo Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 9. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 10. Maximilian Walscheid (Nem./NTT Pro Cycling) všetci rovnaký čas

Konečné poradie

1. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 87:20:05 h, 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) +59, 3. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) +3:30, 4. Mikel Landa (Šp./Bahrain McLaren) +5:58, 5. Enric Mas (Šp./Movistar) +6:07, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +6:47, 7. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma) +7:48, 8. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +8:02, 9. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +9:25, 10. Damiano Caruso (Tal./Bahrain McLaren) +14:03, … 84. SAGAN +4:04:15

Bodovacia súťaž:
1. Bennett 380 b, 2. P. SAGAN 284, 3. Matteo Trentin (Tal./CCC) 260

Vrchárska súťaž:
1. Pogačar 82 b, 2. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 74, 3. Roglič 67

Súťaž o biely dres:
1. Pogačar 87:20:05 h, 2. E. Mas +6:07, 3. Valentin Madouas (Fr./Groupama-FDJ) +1:42:22

Súťaž tímov:
1. Movistar (Šp.) 262:14:58 h, 2. Jumbo-Visma (Hol.) +18:31, 3. Bahrain-McLaren (Bahrajn) +57:10, … 15. Bora-Hansgrohe (Nem.) +5:05:37

 Najbojovnejší pretekár: Tour Marc Hirschi (Švaj./Sunweb)