Spoločnosť Zahraničné

V Paríži postavia zvláštny pamätník. Po vzore Londýna si uctia zvieratá, ktoré pomáhali vo vojne

TASR

PARÍŽ – Parížska radnica dala súhlas na postavenia národného pamätníka na počesť viac ako 11 miliónov zvierat zabitých počas bojov prvej svetovej vojny.

Návrh predložilo združenie Paris Animaux Zoopolis pri príležitosti 100. výročia konca prvej svetovej vojny, v ktorej bojoch francúzski vojaci pri rôznych činnostiach – vrátane prepravy, odovzdávania si správ či stráženia – využili 11 miliónov koní, mulíc a oslov, 100.000 psov či 200.000 holubov. Tento návrh mal aj podporu viacerých združení vojnových veteránov.

Návrh združenia sa už v máji snažilo presadiť viacero poslancov 13. a 14. parížskeho obvodu, ktorí s ním však uspeli až na druhý pokus, pričom poslanci parížskeho zastupiteľstva ho schválili jednohlasne.

V dohľadnom čase vznikne pracovná skupina, ktorá rozhodne o podobe pamätníka – pravdepodobne stély – a mieste, kde bude stáť. Denník Le Figaro napísal, že radnica 6. parížskeho obvodu údajne už navrhla, aby sa pamätník nachádzal v blízkosti triedy L’avenue de l’Observatoire, kde počas prvej svetovej vojny sústreďovali a na front odvádzali skonfiškované kone. Kopytníky boli pre armády obzvlášť dôležité preto, že dokázali prejsť terénom, ktorý autá nezvládli.

Nápad oceniť zvieratá, ktoré zahynuli počas bojov prvej svetovej vojny, nie je nový, uviedol francúzsky historik Éric Baratay, ktorý tejto téme venoval jednu zo svojich kníh.

“Takáto požiadavka vznikla hneď po vojne,” uviedol. Spresnil, že svedectvá vojakov dokazujú, že “medzi nimi a zvieratami bol skutočne blízky vzťah a oddanosť. Boli to druhovia v nešťastí”. Zvieratá zohrávali dôležitú rolu, a to nielen priamo v oblasti využitia na vojenské účely, ale aj ako psychologická pomoc pre vojakov.

Vo Francúzsku sa nachádza len niekoľko pamätníkov venovaných zvieracím obetiam prvej svetovej vojny. Jedným z nich je pomník poštovým holubom v Lille, či pamätníky vo Verdune, v mestách Coin, Pozieres či Chipilly, ktorým sa vzdáva hold koňom.

Na pomoc zvierat vojakom v prvej svetovej vojne nezabudli ani v iných krajinách. Pre francúzskych aktivistov je nasledovaniahodným príkladom pamätník z Londýna, ktorý je venovaný všetkým zvieratám a doplnený o text: “Nezabudnime na nich, ony nemali na výber”.